Projekt zostanie ogłoszony 28 maja w Paryżu. Do jego realizacji włączy się Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który odblokuje miliardy euro dla firm tworzących miejsca pracy dla młodych.
Propozycje stanowią część wspólnej inicjatywy obu krajów określanej jako „Nowy ład dla Europy”, przypominającą politykę redukcji bezrobocia w USA prezydenta Franklina Roosevelta w latach 1930.
EIB może uruchomić dźwignię finansową dla Unii Europejskiej wielkości nawet 6 mld euro do 2020 roku - na pożyczki dla firm warte łącznie 60 mld euro. Plan ma być przedstawiony przez ministrów finansów Niemiec i Francji, Wolfganga Schaeble i Pierre’a Moscovici, oraz ministrów pracy ,Ursulę von der Leyen i Michela Sapina.
>>> Czytaj również: KE: Mobilność sposobem na kryzys w UE
Kanclerz Angela Merkel uważa bezrobocie wśród młodych za najpoważniejsze wyzwanie przed jakim stoi obecnie Europa – powiedział rzecznik niemieckiego rządu Seffen Seibert. "Niemcy są „zobowiązane”, aby przedstawić swoją „ekspertyzę” w sprawie ograniczenia bezrobocia młodych, w tym promować swój system szkolenia „podwójnych praktyk” , który łączy zdobywanie doświadczenia ze szkoleniem w college’u" – podkreślił Seibert i dodał, że inicjatywa musi ostatecznie opierać się na wspólnym działaniu całej UE.
Bezrobocie w 17 krajach strefy euro wzrosło do rekordowego poziomu 12,2 proc., natomiast stopa bezrobocia wśród młodych – dotycząca ludzi w wieku poniżej 25 lat – podskoczyła w marcu w Eurolandzie do 24 proc. Średnia dla całej strefy euro maskuje 56-proc. bezrobocie w Hiszpanii i 38-proc. w Portugalii i Włoszech. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy średnie bezrobocie wśród młodych utrzyma się do 2015 roku na poziomie 17 proc. w UE. W Niemczech stopa ta w marcu wyniosła 7 proc.
“Można sobie wyobrazić wpływ jaki warunki oferowanego kredytu wywrą na tworzenie nowych miejsc pracy oraz stanowisk praktykanckich w firmach" – powiedział Werner Hoyer, prezes EBI cytowany przez niemiecka gazetę “Rheinische Post”. Spotkanie w Paryżu będzie organizowane przez Berggruen Insitute of Governance.
Europejski Bank Inwestycyjny z siedzibą w Luksemburgu podkreśla na swej stronie internetowej, że jest “jedynym bankiem należącym do państw członkowskich UE i reprezentującym ich interesy”.
>>> Polecamy: Dlaczego tak dobrze pracujemy za granicą, a tak źle w kraju