W obliczu, kiedy wciąż dyskutuje się o terminie rozpoczęcia redukowania programu QE3, takie informacje sprzyjają tym, którzy oczekują takiego posunięcia dopiero w 2014 r. Stąd też dolar traci, a nie zyskuje, jak to wcześniej bywało w przypadku wzrostu globalnego ryzyka. Chociaż część inwestorów nie wierzy w to, że impas potrwa długo. Także ciekawie będzie po południu i wieczorem, kiedy to najpewniej będą pojawiać się różne plotki nt. potencjalnych ruchów Kongresu. Dla rynków w krótkim terminie ważne jest to, że zostały pozbawione publikacji danych z rynku pracy – zarówno tych tygodniowych w czwartek, jak i miesięcznych w piątek.

Chwilowe zdjęcie ryzyka we Włoszech – przynajmniej do jutra, kiedy okaże się, czy rzeczywiście 20 potencjalnych dysydentów z partii Berlusconiego zamierza wesprzeć premiera Lettę podczas votum zaufania w parlamencie – nieznacznie wsparło wczoraj po południu wspólną walutę. Niemniej wyraźny ruch na EUR/USD pojawił się dopiero dzisiaj rano i nie był bynajmniej wynikiem lepszego postrzegania euro, a generalnego osłabienia się dolara względem głównych walut. Zwłaszcza, że dane PMI ze strefy euro nie były aż tak dobre. Wprawdzie PMI dla przemysłu liczony dla całej strefy euro wyniósł we wrześniu 51,1 pkt. (tyle, ile szacowano pierwotnie), a francuski PMI był lepszy (49,8 pkt.), to już słabsze były dane dla Niemiec (51,1 pkt. wobec 51,3 pkt. w ujęciu pierwotnym). Wpływ na euro (i raczej nie pozytywny) będzie mieć też zaplanowane na jutro posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Wydaje się, że przed decyzją o godz. 13:45 na rynku mogą pojawić się plotki nt. możliwego cięcia stóp procentowych. Zwłaszcza, że takie posunięcie było dyskutowane miesiąc temu, a opublikowane wczoraj dane nt. szacunkowej inflacji HICP za wrzesień, pokazały jej spadek do 1,1 proc. r/r z 1,3 proc. r/r w sierpniu. Chociaż taki ruch wydaje się być mało prawdopodobny, to wydaje się, że Mario Draghi będzie chciał wykorzystać konferencję prasową do podkreślenia, że bank centralny jest gotów do dalszych niestandardowych działań. Pytanie, czy już teraz zobaczymy zapowiedź wdrożenia programu LTRO-3…

Na wykresie EUR/USD widać, że po wyjściu na nowy szczyt na 1,3587, a więc złamaniu rejonu 1,3568, powróciliśmy poniżej tego poziomu. Może to sugerować potencjalny test okolic 1,3540-45. Kolejny ważny poziom to rejon 1,3520. Złamanie obu będzie sugerować powrót w okolice 1,3475, a więc już wyraźniejszą korektę ostatniego ruchu. W szerszym kontekście nadal mamy konsolę 1,3450-1,3570.

Dzisiaj o godz. 10:30 poznaliśmy słabsze dane nt. PMI dla brytyjskiego przemysłu. Wskaźnik spadł we wrześniu do 56,7 pkt. z 57,1 pkt. w sierpniu. Na przestrzeni ostatnich dni to już kolejne słabe dane, które mogą sugerować pewne wyhamowanie zwyżek funta z ostatnich tygodni. W krótkim terminie taka reakcja rzeczywiście ma miejsce na parach powiązanych z GBP. Powstaje jednak pytanie, czy aby przełomem nie stanie się dopiero zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Banku Anglii. Zwłaszcza, że rynek wciąż spekuluje nt. bardziej „jastrzębiego” nastawienia części członków MPC, względem tego, które jest publicznie prezentowane.

Na wykresie GBP/USD widać, że mocny opór to dopiero strefa 1,6280-1,6310. Niewykluczone, że zostaną one osiągnięte w kolejnych dniach. Dopiero wtedy można by spodziewać się próby wyraźniejszej zmiany.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.