A w drugim expose premier postulował zmianę sposobów oceniania urzędów pracy oraz wydłużenie płatnego urlopu po urodzeniu dziecka do roku.
Zapowiedź aktywizacji kobiet na rynku pracy nie doczekała się realizacji w postaci kompleksowego programu wspierającego ich zatrudnianie. Rząd przygotował wprawdzie projekt zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ale nie przewidział w nim szczególnych sposobów na walkę z bezrobociem kobiet. Projekt przewiduje wsparcie młodych do 30. r.ż. i rodziców wracających do pracy po okresie opieki nad dzieckiem. Wątpliwe jednak, by ta oferta trafiła do dojrzałych pań. W sprawie tej obietnicy czekamy na konkrety.
Resort pracy w kwestii zmiany sposobu oceny urzędów pracy przygotował projekt, który ma wejść w życie na początku 2014 r., jednak zmiana w sposobie oceniania nie idzie w kierunku zapowiadanym przez premiera, a więc premiowania za pomoc w znalezieniu pracy dla bezrobotnego. Projekt przewiduje, by urzędników premiowano nie tylko za znalezienie miejsca, lecz także za oszczędne wydawanie pieniędzy oraz za posiadanie odpowiedniej liczby doradców. Starostowie mają wnioskować o nagrody na podstawie 2 z 3 parametrów, możliwe będą premie nawet bez efektów aktywizacji. Za 2 lata efekty ustawy mają zostać ocenione, ale wtedy będzie już po kadencji. Obietnicę oceniamy jako złamaną.
Roczny urlop po urodzeniu dziecka jest możliwy od czerwca. Dłuższe urlopy przysługują rodzicom dzieci urodzonych po 1 stycznia 2013 r. Mogą wziąć 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego i 26 tygodni rodzicielskiego. Należy uznać, że obietnica została spełniona.
Reklama