Prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów o tematyce gospodarczej z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna

 • Gen. Skrzypczak: Polska musi się przygotować na lobbing

- Duże pieniądze przyciągają potężne siły. Do tej pory czegoś takiego nie doświadczyliśmy, dlatego musimy być gotowi na naciski firm zbrojeniowych, a także rządów - mówi gen Skrzypczak w wywiadzie. >>> Czytaj całość

 • Podróbki produktów to ważny element współczesnego świata

Są największym pracodawcą na świecie, uniwersalnym środkiem terapeutycznym, najsilniejszym narzędziem promocji. Choć same nielegalne, stały się dla konsumentów i koncernów niezbędne. >>> Czytaj całość

Gazeta Wyborcza

 • Koleją pojedziemy za 1 zł przy filmie z tabletu

Przewozy Regionalne zaoferują bilety kolejowe od 1 zł – pisze Gazeta Wyborcza. – Odchodzimy od sztywnej taryfy. Od 15 grudnia ceny biletów we wszystkich pociągach InterRegio będą się zaczynały od złotówki – mówi Mateusz Żmuda, dyrektor pionu handlowego w Przewozach Regionalnych. To nie koniec nowości. PR wprowadzi też wagony multimedialne z niemal darmową rozrywką pokładową. Poprzez własne urządzenie mobilne pasażerowie będą mieli w nich dostęp do filmów, czasopism, gier, itd. Pytanie, czy takie zmiany jak tańsze bilety czy dostęp do filmów nie zaszkodzą spółce, która od lat jest nierentowna.

 • Najlepszy prezent – pieniądze

Co kupić bliskim pod choinkę? Co trzeci ankietowany internauta chciałby dostać… pieniądze. Na liście życzeń są też kosmetyki, perfumy i książki – pisze Gazeta Wyborcza. Aż 15 proc. marzy o laptopie albo tablecie. To wnioski z ogólnopolskiego badania wśród prawie 1,5 tys. internautów, które wykonała firma Brand Fibre. Internauta najbardziej wartościowy prezent (335 zł) chce położyć pod choinką żonie lub partnerce. Internautki są mniej rozrzutne i kupią partnerowi podarek warty 237 zł.

Rzeczpospolita

 • Polska słabo wyrównuje szanse

Europejska agencja statystyczna sprawdziła związek pomiędzy wykształceniem rodziców i ich potomstwa. Wyniki są alarmujące – w Polsce szwankuje system wyrównywania szans – czytamy w Rzeczpospolitej. W przypadku rodziców, którzy mają ukończone studia lub przynajmniej szkołę średnią, poziom wykształcenia ich dzieci rozkłada się podobnie jak w Europie. Ale już dzieci osób słabo wykształconych wyraźnie odstają od europejskich rówieśników. Tylko 7 proc. z nich zdobyło dyplom szkoły wyższej – to najniższy odsetek pośród krajów UE, średnia unijna jest dwa i pół razy wyższa.

 • Książki sprzedają się mimo kryzysu

W 2013 r. wpływy wydawców ze sprzedaży książek sięgnęły 2,65 mld zł i były już tylko o niecały procent niższe niż rok wcześniej – oszacowała wstępnie badająca polski rynek książki Biblioteka Analiz – pisze Rzeczpospolita. – Nie jest lepiej, raczej podobnie jak w poprzednim roku, choć żadne z problemów branży nie zostały w tym roku rozwiązane – mówi Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz. Kłopoty to między innymi wysoki VAT na e-booki, nadprodukcja książek i zaniżanie cen przez punkty taniej książki.

 • Węgry wchodzą w South Stream

Mimo wątpliwości prawnych Komisji Europejskiej dotyczących umów zawieranych przez Gazprom z państwami, przez które przebiegać ma gazociąg South Stream, wczoraj rosyjski monopolista ogłosił, że podpisał ze spółką South Stream Hungary umowę na zaprojektowanie przebiegu gazociągu przez Węgry. Spółka należy po połowie do Gazpromu i Magyar Villamos Muvek. Budowa węgierskiego odcinka rozpocznie isę w kwietniu 2015 r., a pierwszy gaz tą drogą Węgrzy dostaną na początku 2017 r.

Puls Biznesu

 • Przezorny podatnik dwa razy traci

Właściciele firmy komputerowej Mcomp, do której upadku doprowadził fiskus, postanowili prowadzić działalność przez drugą założoną przez nich firmę, Stager. Chcąc uniknąć kolejnych problemów, wszystkie transakcje i dostawy poświadczali przy pomocy notariusza. To jednak tylko wzmogło czujność urzędu skarbowego, który wszczął dokładną kontrolę, uniemożliwiając firmie odzyskanie podatku VAT, a zarazem działalność.

 • Ksawery okazał się łagodny dla ubezpieczycieli

Orkan Ksawery, który niedawno przeszedł przez Polskę okazał się łagodny dla ubezpieczycieli. Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury wstępnie szacuje, że usunięcie szkód, które spowodował huragan, będzie kosztować 55 milionów złotych. Czytaj więcej >>>

 • Europa Środkowa i Wschodnia może cofnąć czas

Według ekspertów firmy McKinsey & Company, Europa Środkowo-Wschodnia, która utraciła imponującą dynamikę rozwoju z lat 2000-2008 w trakcie kryzysu gospodarczego, może powrócić do dawnej dynamiki. Musi jednak w tym celu zupełnie przebudować swój model gospodarczy, skupiając się na eksporcie, podniesienie swojej wydajności poprzez nowoczesne technologie, inwestycje i ograniczanie administracji, a także budowanie bazy kapitałowej.

 • 320 mln zł z UE może przepaść

Powstanie CEZAMAT-u, Laboratorium Centralnego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii, wisi na włosku. Niezwykle nowoczesny kompleks laboratoriów, mający powstać przy Politechnice Warszawskiej, ma już dwuletnie opóźnienie. Brakuje wciąż zgody Urzędu Zamówień Publicznych.