Oferta publiczna słowackiej firmy energetycznej GGE a.s. warta do 190 mln zł rozpocznie się 7 lutego od budowania księgi popytu, poinformował prezes firmy Roland Toth.

Spółka zaoferuje do 5 mln akcji, stanowiące 1/3 wszystkich papierów po podwyższeniu kapitału. Maksymalna cena emisyjna została ustalona na 38 zł.

W dniach 7-10 lutego odbędzie się book building. Ostateczna cena emisyjna i liczba oferowanych akcji zostanie podana 10 lutego, po zamknięciu book buildingu. Inwestorzy indywidualni, dla których przewidziano ok. 15 proc. akcji, będą mogli zapisywać się w dniach 11-13 lutego. Zapisy dla inwestorów instytucjonalnych potrwają do 14 lutego. Przydział akcji nastąpi 10 marca. Wprowadzenie do obrotu zaplanowano do 21 marca.

Strategia spółki zakłada realizację programu inwestycyjnego, który ma szansę zaowocować podwojeniem zysku EBITDA w ciągu dwóch, trzech lat.

>>> Czytaj też: Słowacka GGE podtrzymuje plan debiutu na GPW w I kw. 2014 r.

"Obecnie analizujemy 14 projektów (w tym 11 akwizycji i modernizacji), z których w tym roku zrealizujemy 3 lub 4, a w 2015 kilka kolejnych. Przy wkładzie własnym w wysokości wpływów z emisji na poziomie 40 mln euro ma to szanse przynieść taki wzrost EBITDA" - powiedział Toth podczas konferencji prasowej.

Zaznaczył, że IPO pozwoli na sfinansowanie 1/3 rozważanych najbardziej perspektywicznych projektów w regionie CEE z finansowaniem dłużnym 75 proc. Stabilne i przewidywalne przepływy pieniężne pozwalają na wyższe lewarowanie z ROE 20-25 proc.

Planowane są akwizycje w Czechach, Serbii i dalszy rozwój na Słowacji. Kolejne rynki to Węgry, czy Ukraina (pierwszy pilotażowy projekt grzewczy w tym kraju rozpocznie działalność w następnym miesiącu). Polska na razie nie jest priorytetem, ale firma oczekuje, że liberalizacja rynku spowoduje utratę udziałów PGNiG, co stworzy przestrzeń dla innych spółek takich jak GGE. Spółka już rozgląda się za akwizycjami w Polsce i chce być aktywnym uczestnikiem polskiego rynku gazu. Jednocześnie dotychczas posiadane bloki spółki nie wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych.

Przy założeniu objęcia całej emisji, udział obecnego akcjonariusza większościowego - Grafobal Group - spadnie z 80 proc. do 53,7 proc. Po 6,7 proc. będzie w posiadaniu dwóch menedżerów, w tym prezesa GGE. Wszyscy dotychczasowi akcjonariusze zobowiązali się do rocznego lock -up. Akcjonariusze zaakceptowali też plany wypłat 60-70 proc. zysku na dywidendę.

Globalnym koordynatorem i prowadzącym księgę popytu jest DM BZ WBK i Raiffeisen Centrobank.

GGE miało 109,3 mln euro przychodów, 16,4 mln euro EBITDA oraz 5,4 mln euro zysku netto w 2012 r. Po trzech kwartałach 2013 było to odpowiednio 117,8 mln euro, 15,3 mln euro i 5,9 mln euro. Za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowe (IV kw. 2012 - III kw. 2013) wyniki wyniosły z kolei 150 mln euro przychodów i 20 mln euro EBITDA.

>>> Czytaj też: Rynek IPO: Warszawa druga pod względem liczby debiutów