Premier Donald Tusk mówił, że akcesja Polski była - z perspektywy czasu - dobrym wyborem. W tym czasie Polacy odrobili "kawał niełatwej historii". Choćby dlatego, że w tym czasie dwukrotnie wzrosło nasze PKB. Zdaniem szefa rządu, najlepiej o tym wydarzeniu świadczy ocena Polaków - 80 procent ankietowanych korzystnie ocenia członkostwo. To dużo bardziej wymowne od przemówień polityków - mówił Donald Tusk.

Obchody rozpoczynają się już dziś, jednak te główne odbędą się oczywiście 1. maja. Jak zapowiedziała wicepremier Elżbieta Bieńkowska, właśnie tego dnia będzie można zwiedzić około 1500 obiektów zbudowanych z unijnych funduszy, na co dzień niedostępnych. Kampanii towarzyszy też ujawniony dziś spot, którego motywem głównym jest utwór Beatlesów "Hey Jude", wykonywany przez Paula McCartneya.

Powszechny slogan głosi, że 70 proc. obowiązującego w Polsce prawa powstaje w Brukseli. Co się za tymi liczbami kryje? Czytaj więcej tutaj.

Epokę ślepego euroentuzjazmu mamy za sobą. Weszliśmy do klubu, którego interesy często odbiegają od naszych. Podjęta siedem lat temu decyzja była konieczna z politycznego punktu widzenia, ale spowodowała też koszty, których nie przewidzieliśmy. Czytaj więcej w artykule: Polska w Unii Europejskiej: nie weszliśmy do raju.

Reklama