Wzrostom w branży sprzyjają czynniki ekonomiczne - uważa prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek. Wymienia wśród nich stabilność złotówki, a co za tym idzie cen usług turystycznych. Rośnie także konkurencja, bo zwiększa się liczba miejsc wypoczynku i przewoźników oferujących coraz nowsze i tańsze samoloty.

Najtańsze są wyjazdy autokarowe - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Anna Paprocka z jednego z siedleckich biur podróży. Za ośmiodniową wycieczkę objazdową po Bałkanach, krajach Beneluksu, Francji lub Włoszech zapłacimy około półtora tysiąca złotych.

Drożej będzie kosztować podróż samolotem i tydzień spędzony w jednym z kurortów śródziemnomorskich. Tutaj oferty zaczynają się co prawda poniżej 2 tysięcy złotych, ale chcąc skorzystać z pełnej gamy atrakcji musimy liczyć się ze znacznie większym wydatkiem. Za tydzień pobytu w 4-5 gwiazdkowym hotelu, wyżywienie all inclusive i polskiego animatora zabaw w aquaparku zapłacimy między dwa i pół a trzy tysiące złotych od osoby.

>>> Rekordowa sprzedaż wyjazdów wakacyjnych. Polacy rzucili się na zagraniczne wycieczki. Czytaj więcej tutaj.

Przemysł turystyczny liczy zyski

Kryzysu w turystyce nie ma, a tegoroczny sezon zapowiada się dobrze. Na wakacje wyjeżdża więcej Polaków niż rok temu. Sprzedaż wzrosła o ponad jedną czwartą - wynika z opublikowanych dziś danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Polacy latem podróżują w poszukiwaniu słońca, a to najłatwiej znaleźć w okolicach mórz Śródziemnego, Czarnego i Czerwonego przypomina sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki, Tomasz Rosset. Podobnie jak w ubiegłym roku chętnie wybieramy się do Grecji, Turcji i Egiptu. Jeździmy wypoczywać także do Hiszpanii, Chorwacji czy Bułgarii.

Krzysztof Piątek z Polskiego Związku Organizatorów Turystyki na antenie Polskiego Radia 24 wyjaśnia, że Polacy decydują się na zakup wycieczki na kilka dni przed wyjazdem. Największa liczba rezerwacji ma miejsce między 2 a 4 dniem przed wyjazdem.

Według opublikowanego dziś raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki miniony tydzień był lepszy niż ten sam okres ubiegłego roku. Liczba rezerwacji wzrosła o prawie 27,2 procent a liczba klientów była większa o 28 procent. Turystycznym liderem jest Grecja, gdzie kieruje się prawie 23 procent wyjeżdżających.