Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,5 proc. na koniec września br., czyli spadła o 0,2 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca, podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec września 11,5 proc. W porównaniu do sierpnia zmniejszyła się o 0,2 pkt proc. Spadek nastąpił we wszystkich województwach. Najmocniejszy - o 0,3 pkt proc. - odnotowano w województwie lubuskim, opolskim i świętokrzyskim. Najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce, gdzie wynosi 7,9 proc." - czytamy w komunikacie.

Resort podkreśla, że wrzesień był ósmym z rzędu miesiącem spadku bezrobocia w tym roku. Według jego szacunków, liczba osób bezrobotnych w ciągu miesiąca zmniejszyła się o 30 tys., a od początku roku o 437 tys. Na koniec września w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 824 tys. osób.

"Tak dużego spadku bezrobocia we wrześniu nie mieliśmy od 7 lat, czyli od wybuchu kryzysu. W poprzednich latach bezrobocie po wakacjach albo rosło albo nie zmieniało się. To pokazuje, że ożywienie na rynku pracy jest faktem i z optymizmem możemy patrzeć na kolejne miesiące" - powiedział Kosiniak-Kamysz, cytowany w komunikacie.

Największy spadek liczby osób bezrobotnych nastąpił we wrześniu na Mazowszu - o 3,3 tys. O ponad 3 tys. bezrobocie zmniejszyło się także w województwie łódzkim i dolnośląskim.

Resort zaznacza też, że firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Pracodawcy zgłosili we wrześniu do urzędów 115 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, tj. o 23 proc.  więcej niż w sierpniu i o 57 proc. więcej niż we wrześniu ub.r. "Wrześniowy wynik jest najlepszy od 2001 roku, czyli od momentu, kiedy ministerstwo pracy zaczęło prowadzić takie statystyki" - wskazał Kosiniak-Kamysz.

W przyjętym niedawno wstępnie projekcie przyszłorocznego budżetu rząd założył, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 12,5 proc. w grudniu 2014 r. i 11,8 proc. w grudniu 2015 r. 

>>> Czytaj też: Więcej umów o pracę, więcej młodych pracuje. Idealnie jednak nie jest [INFOGRAFIKA]