Założyciele związku zapowiadają, że będą negocjować z zarządem spółki regulamin pracy, wynagradzania oraz świadczeń socjalnych. Chodzi m.in. o takie kwestie jak wynagradzanie godzin nadliczbowych, premie, świadczenia świąteczne i urlopowe oraz indywidualna pomoc socjalna dla pracowników. Związek chce również doprowadzić do udziału polskich przedstawicieli pracowników Amazon w Europejskiej Radzie Zakładowej Pracowników Amazon.

- To tylko nieliczne przykłady naszej szerokiej działalności. W codziennej pracy kierujemy się zasadą, że nie ma spraw nie do załatwienia, nie ma problemów nie do rozwiązania – czytamy w oświadczeniu Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Amazon Fulfillment Poland sp. z o.o.

Związkowcy podkreślają, że choć wierzą w skuteczne negocjacje z Zarządem spółki, to jednak są również przygotowani do bardziej wyrazistego artykułowania swoich żądań. - (…) kiedy zawodzi dialog będziemy korzystać z innych narzędzi przez protesty, pikiety do strajku włącznie. Są to jednak narzędzia ostateczne – głosi treść oświadczenia.

Reklama

Do powołania NSZZ „Solidarność” Amazon Fulfillment Poland sp. z o.o. doszło w dniu wczorajszym. Członkami związku mogą zostać pracownicy ze wszystkich centrów dystrybucyjno-logistycznych Amazon w Polsce.

>>> Czytaj też: Jak Amazon namieszał na polskim rynku pracy

Przypomnijmy, że 28 października 2014 r. nastąpiło uroczyste otwarcie dwóch nowych centrów logistycznych Amazona pod Wrocławiem, 29 października działalność zainaugurował natomiast trzeci magazyn - w podpoznańskich Sadach.

Działalność centrów logistycznych amerykańskiej firmy w Polsce od początku wzbudzała sporo kontrowersji. Oprócz wymagającego systemu pracy pracownicy Amazona skarżą się przede wszystkim na funkcjonowanie ocen i wypłat. Oceny pracownika bowiem nie dokonuje przełożony, ale system, mierzący wydajność i jakość.

Wypłacaniem wynagrodzeń za pracę zajmuje się natomiast firma zewnętrzna, która – w ocenie pracowników – źle liczy składniki wynagrodzenia, nie płaci ZUS-u i opóźnia wypłaty.

Praca w magazynach Amazona opiera się na 10-godzinnych zmianach cztery razy w tygodniu – albo od niedzieli do środy, albo od środy do soboty.