Dane przedstawione we wtorek przez MFW to tak zwane rozdziały analityczne raportu nt. "Globalnych Perspektyw Gospodarczych", który będzie zaprezentowany na najbliższym szczycie MFW i Banku Światowego w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. W stolicy USA spotkają się również ministrowie finansów G20.

Jak komentuje Reuters, raport nada kierunek dyskusjom podczas tej wiosennej sesji MFW oraz Banku Światowego i prawdopodobnie sprawi, że jej głównym tematem będą sposoby pobudzania wzrostu gospodarczego.

MFW ostrzega też, że niski popyt w strefie euro i Japonii może pogorszyć sytuację i zmusić ekspertów Funduszu do skorygowania w dół obecnych prognoz.

Reklama

Dynamika gospodarcza na rynkach wschodzących zwolni w ciągu najbliższych pięciu lat; poważnym ograniczeniem ich rozwoju są braki w infrastrukturze oraz słabnąca produktywność.

MFW rekomenduje krajom zaawansowanym wspieranie popytu i inwestycji rozwojowych; rynki wschodzące powinny poprawić infrastrukturę, uprościć wszelkie procedury i przepisy, które hamują rozwój biznesu, i postawić na lepszą edukację.

Szefowa MFW Christine Lagarde nawołuje od roku, czyli od poprzedniej wiosennej sesji MFW i Banku Światowego, o większe inwestycje publiczne, ponieważ - jej zdaniem - niewystarczające wydatki w tym obszarze hamują wzrost gospodarczy w wielu krajach.

Również we wtorek prezes Banku Światowego Jim Yong Kim poinformował, że przedmiotem konsultacji podczas waszyngtońskiego szczytu będą "szczegółowe formy współpracy" między zachodnimi instytucjami finansowymi, takimi jak MFW i BŚ, oraz powstającym z inicjatywy Chin Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

Szef Banku Światowego dodał, że jego instytucja "zrobi wszystko", by sprawnie współpracować "z nowymi aktorami na globalnej scenie finansowej", w tym z AIIB, który jest "nowym, znaczącym graczem w obszarze finansowania rozwoju" i inwestycji.

AIIB ma zostać utworzony do końca roku. Jego siedziba będzie się znajdowała w Pekinie. Gotowość członkostwa w banku zgłosiło ponad 40 krajów, m.in. Szwajcaria, Luksemburg, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Niemcy, Australia, Korea Południowa i Izrael. Akcesu nie zgłosiły Japonia i USA.

>>> Czytaj też: Warren Buffett wierzy w Polskę. Amerykańskie marki ruszają nad Wisłę