Chińczycy budują Nowy Jedwabny Szlak. Czy jest w nim miejsce dla Polski?

4 sierpnia 2015, 05:40
Źródło:Saxo Bank

Współcześnie jedynie dwa kraje na świecie zdołały zbudować sprawny i dobrze zorganizowany system globalnej ekspansji – Stany Zjednoczone oraz Niemcy.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (12)

  • Robert(2015-08-04 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    Silesius na moją dolę nie narzekam i nie uważam, że jestem nieudacznikiem, żałuję tylko że ponad 90% moich rodaków zarabia nawet mniej niż te 12 tys. € rocznie co jest granicą ubóstwa w UE (patrz dzisiejszy artykuł na łamach Forsala o Włoszech). Co do możliwości eksportowych polskiego biznesu o to bym się nie obawiał - eksportujemy za ponad 180 mld € rocznie, eksport rośnie co roku, w końcu osiągnęliśmy dodatni, trwały bilans naszego handlu zagranicznego, więc tylko niech rząd nie utrudnia działalności naszym firmom - coś niestety wiem na ten temat. Co do oszczędności Polaków to też rosną ale spójrzmy przez pryzmat liczb.Średnia płaca w Polsce to netto jakieś 2.800. Pomnóżmy razy 2 to daje 5.600. Odejmijmy 40% oszczędności to zostaje niecałe 3.400. Teraz podzielmy to na rodzinę 2+1 wychodzi mniej więcej 40 zł na osobę na dzień. Tyle mniej więcej kosztuje obiad w przyzwoitej restauracji a gdzie reszta? Czy teraz też będziesz pisał brednie o tym, że Polacy nie potrafią oszczędzać, zwłaszcza, że ponad 90% Polaków zarabia poniżej tej średniej - zapytaj ile płacą zachodnie koncerny Polakom na liniach montażowych?

    Odpowiedz
  • silesius(2015-08-04 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    Robert,

    nie polemizuję z Tobą, bo mi żal czasu na dyskusje z żałosnymi nieudacznikami szukającymi usprawiedliwienia swojej nędznej doli w koło tylko nie u siebie. Nie doczytałem się w Twoim jaskocie co chiński biznes i konsument może poszukiwać w polskiej ofercie eksportowej (poza niezłym potencjałem producentów żywności). To jest kolejka w jedną stronę, nie ma się czym podniecać, gdyż to zaleje bardziej polski rynek azjatyckimi produktami. Co do opodatkowania, to syneczku nie wiesz o czym piszę, Polak netto (czyli po potrąceniu wszystkich podatków i składek) zarabia jeszcze średnio 2 razy więcej niż Chińczyk, a mimo to Chińczyk oszczędza z tego 40 %, a Polak 6%. Oczywiście system podatkowy to patologia w Polsce, ale to temat na inną dyskusję.
    Chłopcze jak pożyjesz ze 40 lat i będziesz mieć kilka działalności na koncie to po gadamy jak równy z równym, póki śmigaj to tatusia po kieszonkowe na 2 piwka i po kolegów z liceum na miasto!

    Odpowiedz
  • witam(2015-08-04 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    do roberta
    układ widzę układ ,
    lecz się człowieku

    Odpowiedz
  • witam(2015-08-04 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    TEN "niezwykle groźny gracz" już kwiczy i jęczy. za kilka lat stanie się taką Japonią tylko że większą. czyli niczym specjalnym.

    Odpowiedz
  • Robert(2015-08-04 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    silesius jeśli nie wiesz co mamy sprzedawać Chinom poza kiszonym ogórkiem i cydrem to nie zabieraj głosu i nie cytuj ekonomii z TVN. Nie zamierzam cię tu uczyć podstaw, powiem tylko przestań czytać wybiórczą i oglądać telewizornię i zacznij czytać coś sensownego. Poszukaj jakie jest jest obciążenie podatkami pracy w Chinach a jakie w Polsce, jaki procent PKB przechodzi przez budżet w Chinach a jaki w Polsce i wtedy może przestaniesz gadać bzdury o braku oszczędzania przez Polaków. Żałosny jesteś tak nadając na Polaków - a może powiesz kogo reprezentujesz?

    Odpowiedz
  • silesius(2015-08-04 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    A co niby Polska sprzedawać Chińczykom tym szlakiem? Poza kiszonym ogórkiem i cydrem nic nie ma do zaoferowania. No chyba że ktoś liczy na "polskie" ople czy inne produkty z "polskich" montowni? W Polsce jest kapitał, ale zagraniczny, polskiego jest jak na lekarstwo, co przy tak śladowym poziomie oszczędności nie wróży szybko dogonienia nawet globalnych średniaków. Sami na ochotnika staliśmy się kolonią i szczekanie na polityków czy "kolonistów" jest żałosne, gdyż nikt nikomu nie broni samemu zakładać biznesy czy inwestować poprzez giełdę w istniejące. Proszę się nie zasłaniać "niskimi zarobkami", gdyż Chińczycy przy zarobkach o połowę niższych oszczędzają 40% przychodów, a Polacy 6 %, przy średniej światowej ponad 2-krotnie więcej. Czas zacząć od pracy u podstaw, a nie wymachiwać szabelką i szukać winy u innych (zwyczajnie bardziej pracowitych i oszczędnych)

    Odpowiedz
  • Wiesław Pilch(2015-08-04 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest w nim miejsce dla Polski? Oczywiście że jest! Pod jednym warunkiem- że polskojęzyczne elyty będą tego chciały. Jak na razie - NIE CHCĄ. To widać , słychać i czuć. Więcej w Chińskim Kanale Informacyjnym na You Tube.

    Odpowiedz
  • drago(2015-08-04 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry artykuł.

    Odpowiedz
  • Robert(2015-08-04 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Widzę, że trolle wychowane na tefałenie już się uaktywniły. Prześmieszne jak piana idzie z ust z bezsilności.

    Odpowiedz
  • alan fabiani(2015-08-04 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    bardzo rzeczowa analiza; potrzeba nam takiego myślenia, szczególnie wśród tzw elit politycznych, których orientacja w przestrzeni politycznej jest zbudowana na myśleniu binarnym

    Odpowiedz
  • silesius(2015-08-04 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Autorowi, którego boli odbyt po gwałtach wykonanych przez Wuja Sama i Germańca pod flagą UE polecam wybrać się do Chin i pomieszkać w tym otwartym na idee i wolnomyślicielstwo kraju, przy okazji robiąc dobre deale. Szkoda że autor nie wspominał o równie atrakcyjnej alternatywnej koncepcji "ruskiego mira"...
    Głupi ci Polacy, Ukraińcy, Afrykańczycy czy Azjaci co się pchają do jankeskich i niemieckich (nie nazistowskich!) obozów darmowej pracy (zapewne niebawem koncetracyjnych), jak obok są takie alternatywy !
    Szanujący się portal nie powinien publikować takich bredni!

    Odpowiedz
  • Krzysiek(2015-08-04 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    co to za brednie

    Odpowiedz