Do tej pory 366 ton złota o wartości 11,5 mld euro zostało już dostarczone do Frankfurtu. Znajduje się tam teraz około 1400 ton kruszcu, czyli 41,5 proc. naszych rezerw złota – dodał bankier.

Niemcy są drugim na świecie krajem pod względem posiadanych rezerw złota. Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone. W październiku 2015 roku wynosiły one 3384 tony, czyli około 120 mld euro.

Weidmann dodaje, że reszta złota znajduje się w Nowym Jorku i Londynie, gdzie, są tak samo bezpieczne jak Niemczech. W przypadku nagłych kryzysów można je szybko rzucić na tamte rynki.

Ale Bundesbank został skrytykowany w Niemczech, że przechowuje aż tak znaczną część rezerw za granicą. Krytycy domagają się pełnego powrotu niemieckiego złota do kraju. Twierdzą, że decydującym kryterium powinna być natychmiastowa fizyczna dostępność kruszcu.

Czytaj więcej: Gorączka złota. To jest najlepszy okres dla surowca od 1979 roku

W 2014 roku gdy próbowano przenieść złoto z Nowego Jorku, Bundesbank napotkał przeszkody od władz USA. Problemy pojawiły się kiedy niemieccy urzędnicy chcieli skontrolować złoto przechowywane w amerykańskich skarbcach.

- Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale Bundesbank powinien być w stanie kontrolować złoto raz w roku, jak to robi z rezerwami we Frankfurcie - powiedział Hans-Olaf Henkel, niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego, cytowany przez RT.

Niektórzy nawet wątpią, czy niemieckie złoto jest nadal tam fizycznie.