Polityk wskazał, że komisja ukonstytuowała tuż przed świętami i w tej chwili są przygotowywane materiały dowodowe oraz lista świadków. "Przygotowujemy plan pracy tej komisji (...), zaczniemy prawdopodobnie w trzecim tygodniu stycznia już merytoryczne prace" - oświadczył.

Państwo nie działało

Jak ocenił, ta afera pokazuje, że "państwo nie działało i ulegało politykom, którzy postanowili zbudować sobie eldorado z przyznawania wiz". "Bez weryfikacji, z zagrożeniem dla bezpieczeństwa obywateli" - mówił.

Dopytywany, czy były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk będzie pierwszym świadkiem, którego przesłucha komisja, Szczerba odparł, że będzie on jednym ze świadków. "Będzie jednym ze świadków naszej komisji i być może jedną z osób, wobec której będą sformułowane wnioski" - powiedział polityk KO.

Reklama

Lista świadków może być długa

Dopytywany o listę świadków Szczerba powiedział, że jest ona jeszcze przygotowywana, ale - zaznaczył - "my tutaj nie zamierzamy się w żaden sposób ograniczać". "Jeżeli państwo wiedziało, premier wiedział, jeśli wicepremier ds. bezpieczeństwa wiedział, jeśli koordynator służb specjalnych - czy on będzie siedział wtedy już w zakładzie karnym, czy nie - też zostanie przesłuchany w tej sprawie".

"Będę pytał, gdzie były służby, dlaczego dowiadywaliśmy się od obcych wywiadów, że pojawiły się problemy z ludźmi, którzy otrzymują polskie wizy, mieli pracować na terenie Polski, a odnajdowano ich na innych kontynentach" - powiedział Szczerba.

O co chodzi?

Chodzi o komisję śledczą powołaną do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Komisja liczy 11 członków. W jej skład zostali powołani czterej posłowie PiS: Zbigniew Bogucki, Piotr Kaleta, DanielMilewski i Andrzej Śliwka, trzech posłów KO: Maria Małgorzata Janyska, Marek Sowa i Michał Szczerba oraz po jednym pośle z pozostałych klubów: Maciej Konieczny z Lewicy, Aleksandra Leo z Polski 2050-TD, Mirosław Adam Orliński z PSL-TD i Krzysztof Mulawa z Konfederacji. (PAP)

autor: Rafał Białkowski