Logo TVN / Media

Polska uplasowała się na drugiej pozycji w całym regionie pod względem liczby transakcji (po Rosji) oraz zajęła trzecie miejsce (po Rosji i Turcji) pod względem wartości ogłoszonych w 2015 r. fuzji i przejęć – wynika z raportu Emerging Europe M&A Report 2015/2016 opublikowanego przez kancelarię CMS.

Z pierwszej trójki w regionie, tylko na polskim rynku odnotowano wzrost zarówno liczby (z 285 do 346) jak i wartości transakcji (z 4,5 do 6,3 mld euro ) – odpowiednio 21 proc. i prawie 40 proc. w porównaniu do roku 2014 roku.

Tyle liczby, ale co najbardziej elektryzowało rynek w ubiegłym roku? Na pierwszym miejscu było zdecydowanie przejęcie TVN-u przez giganta medialnego zza oceanu. Pod względem wartości było to największe przejęcie w ubiegłym roku na naszym rynku. Amerykanie zapłacili ponad 584 mln euro za akcje medialnej spółki z Polski. Scripps Networks Interactive przelicytowało takie medialne potęgi jak Fox, Time Warner i Discovery. Czy mieli rację płacąc tak ogromne pieniądze? Zapewne czas pokaże.

Niemniej spektakularne były zakupy PZU. Lider ubezpieczeniowy w Polsce cierpi na nadmiar gotówki i ma ambicję konsolidowania rynku bankowego w kraju. Przejęcie Alior Banku w 2015 roku za kwotę 395,1 mln euro było tego przykładem. Zgodnie z zapowiedziami PZU to nie był koniec i w pierwszych miesiącach 2016 kolejnym łupem ubezpieczyciela padły aktywa banku BPH. Działania PZU wpisują się w strategię repolonizacji sektora bankowego.

Wielkie kwoty pojawiły się też na kolei. Tym razem nie w kontekście zadłużenia czy też kolejnych niewykorzystanych środków z UE. Za sprawą przejęcia PKP Energetyka przez brytyjski fundusz CVC Capital Partners. Suma jaką wyłożył fundusz - 339,7 mln euro robi wrażenie. Nie obyło się też bez zarzutów o wyprzedaż polskiego majątku narodowego. Takie głosy były słyszalne zwłaszcza w kręgach polskiego parlamentu.

Na liście największych przejęć w Polsce pojawiają się też umowy sprzedaży centrów handlowych. Kwoty w tego typu umowach nie należą do małych. W pierwszej dziesiątce największych przejęć w 2015 roku takich transakcji mamy aż cztery. Właściciele centrów zmieniają się, w grze są setki milionów euro, ale poza branżą nie to szeroko komentowane. W zeszłym roku było inaczej. Jedna transakcja zwróciła uwagę wszystkich i wzbudziła wielkie kontrowersje. Grażyna Kulczyk sprzedała za 290 mln euro centrum biznesu i sztuki Stary Browar. Nabywcą okazał się być Deutsche Bank.

Sama inwestycja, nazwisko właścicielki i niemiecki kupiec wystarczyły, aby rozgrzać opinię publiczną. Czy Kulczyk powinna sprzedawać Stary Browar i dlaczego akurat Niemcom? Tymi i innymi pytaniami żyła przez kilka dni cała Polska.

W cieniu tych spektakularnych transakcji, których finały odbywały się w świetle reflektorów, miały miejsce też inne, czasem o większej wartości i jeszcze większym znaczeniu. Za 312,3 mln euro Chińczycy kupili polski pakiet elektrowni wiatrowych od EDF. Amrest stał się meksykański za 270,8 mln euro. TPG Capital kupił TriGranit za równo 300 mln euro. PKN Orlen był na zakupach za oceanem i nabył 100 proc. akcji kanadyjskiej spółki Kicking Horse Energy za ponad 840 mln, ale złotych.

- W ostatnim roku naprawdę wysoki poziom aktywności obserwowaliśmy w środkowym segmencie rynku, czyli obejmującym transakcje o wartości od 20 mln do 75 mln euro. W tym przypadku M&A najczęściej były podyktowane zmianą pokoleniową i decyzjami nowych właścicieli, którzy odziedziczyli przedsiębiorstwa i postanowili odzyskać środki finansowe - podkreśla Dariusz Greszta, partner współzarządzający Departamentem Transakcji i Prawa Spółek w kancelarii CMS.

Ponad 20 proc. z transakcji zawieranych na naszym rynku miało miejsce w sektorze produkcyjnym, ponad 18% w nieruchomościowym. Wiele zmian własnościowych dokonało się także w ostatnim roku w branży telekomunikacyjnej i IT (prawie 16 proc.) i usługowej (ponad 10 proc. ogłoszonych fuzji i przejęć) – wynika z raportu.

10 największych przejęć w 2015 roku w Polsce

1. Przejęcie TVN S.A. przez Scripps Networks Interactive Inc. (USA) za 584 mln euro

Wejście główne do siedziby PZU w Warszawie. Fot. Materiały prasowe PZU / Media

Chętnych do przejęcia TVN było kilku. Do rywalizacji stanęły m.in. trzy amerykańskie koncerny medialne Fox, Time Warner i Discovery. Zwycięzcą okazała się telewizja Scripps Networks Interacitve.


2. Przejęcie Alior Banku przez PZU (Polska) za 395,1 mln euro
Tabor kolejowy PKP Energetyka w Tczewie, w głębi most w Tczewie / CC 3.0 / Wikimedia Commons

PZU poinformowało pod koniec maja 2015 roku, że zawarło przedwstępną umowę nabycia łącznie 18 318 473 akcji Alior Banku, stanowiących ok. 25,26% kapitału zakładowego, za 1,635 mld zł. Cena za jedną nabywaną akcję wyniesie 89,25 zł. PZU zapowiadało, że transakcja miała wyłącznie charakter finansowy, ale ubezpieczyciel chce być konsolidatorem rynku bankowego. >>>Czytaj więcej o transakcji3. PKP Energetyka SA kupione przez CVC Capital Partners Ltd (Wielka Brytania) za 339,7 mln euro

energia odnawialna, wiatraki, energetyka / ShutterStock

Polskie Koleje Państwowe S.A. i fundusz CVC Capital Partners podpisały umowę sprzedaży akcji PKP Energetyka. Przed prywatyzacją PKP Energetyka podpisano pakt gwarancji pracowniczych, zapewniający osobom zatrudnionym w spółce gwarancje zatrudnienia nawet do 4 lat i premię prywatyzacyjną. >>>Czytaj więcej o kulisach transakcji4. Przejecie portfela aktywów wiatrowych EDF przez China Three Gorges Corp (Chiny) za 312,3 mln euro

budowa, dom, nieruchomości / ShutterStock

W Polsce transakcja objęła farmy wiatrowe o łącznej mocy 392 MW, a we Włoszech – 100 MW. Dodatkowo objęte nią mają być znajdujące się w trakcie realizacji projekty wiatrowe o łącznej mocy 107 MW.


5. TriGranit Zrt kupiony przez TPG Capital (USA) za 300 mln euro
Centrum Riviera fot. Google Maps / Inne

Firma TPG Real Estate doszła do porozumienia z właścicielami Trigranitu. Dzięki temu możliwe będzie przejęcie kontroli nad firmą i jej portfelem nieruchomości zlokalizowanym głównie na terenie Polski. TPG ma w planach wsparcie kapitałowe spółki Trigranit. TPG Real Estate (TPGRE) jest nieruchomościową częścią firmy TPG, która zarządza aktywami o wartości 75 mld dolarów.


6. CH Riviera w Gdyni kupione przez Union Investment Real Estate (Niemcy) za 291 mln euro

Stary Browar w Poznaniu / Creative Commons / Oleg Kozitsyn

Centrum Riviera zostało otwarte w Gdyni pod koniec października 2013 roku. Obiekt o powierzchni 70 tys. mkw. posiada 240 sklepów, w tym 191 butików, restauracji i kawiarni, 42 sklepów średniej wielkości poniżej 2 tys. mkw. i pięć sklepów wielkopowierzchniowych. Union Investment Real Estate Gmbh jest spółką prawa niemieckiego należącą do Grupy DZ Bank. Grupa DZ Bank jest częścią spółdzielczej sieci finansowej zrzeszającej lokalne banki spółdzielcze w Niemczech. Union Investment Real będący częścią grupy Union Investment specjalizuje się w inwestycjach na rynku nieruchomości.

7. Stary Browar kupiony przez Deutsche Bank za 291 mln euro

Pizza Hut / Bloomberg / ANDY SHAW

Grażyna Kulczyk sprzedała za 290 mln euro centrum biznesu i sztuki Stary Browar. Nabywcą jest niemiecki fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM). Stary Browar ma 47 tys. m kw. powierzchni handlowej, na której znajdują się restauracje, sale kinowe, kawiarniami, centrum medyczne, galeria i 220 sklepy. Powierzchnia biurowa wynosi 4,7 tys. m kw. Częścią kompleksu jest siedziba Art Stations Foundation by Grażyna Kluczyk, galeria Art Stations, zabytkowy park oraz pięciogwiazdkowy hotel Blow Up Hall 50 50.

Stary Browar był kilkukrotnym laureatem konkursów organizowanych przez International Council of Shopping Centres. Dwukrotnie został uznany za najlepsze centrum handlowe na świecie. >>>Czytaj więcej o transakcji


8. AmRest Holdings SE kupiony przez Finaccess Mexico SA de CV (Meksyk) za 270,8 mln euro

Radom CH ECHO zbudowane przez Echo Investment / Media

Meksykanie z Finaccess Capital przejęli pakiet kontrolny w Amrest, która jest właścicielem m.in restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell.9. Echo Investment SA kupione przez konsorcjum PIMCO; Oaktree Capital Management LP za 260,5 mln euro

zakupy / ShutterStock

Przejęcie Echo Investment to jedna z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości. Warunkiem jej realizacji była zgoda Komisji Europejskiej. Nabywcą jest spółka Echo BV pośrednio należąca do Griffin Topco III (podmiot kontrolowany przez fundusze zarządzane przez Oaktree Capital Management, L.P.) oraz Bravo II (fundusz zarządzany przez PIMCO) - informował Property News, zajmujący się nieruchomościami komercyjnymi.

10. Karolinka centrum handlowe i Pogoria centrum handlowe kupione przez Rockcastle Global Real Estate Co Ltd. (Mauritius) za 220,8 mln euro.

Rockcastle Global Real Estate Group Limited zakupił od firmy BlackRock dwa centra handlowe: Karolinka w Opolu i Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Łączna kwota transakcji została ustalona na 220,8 mln euro. To kolejna inwestycja spółki Rockcastle Global Real Estate Group Limited na rynku nieruchomości handlowych w Polsce. Firm już w tym roku zakupiła centrum handlowe Solaris Center w Opolu, a także wspólnie z Acteeum Group projekt centrum handlowego Fabryka Wołomin - wylicza portal Retailnet.pl