Blue Origin, to projekt należący do firmy Jeffa Bezosa, właściciela Amazona. Bezzałogowy pojazd jest testowany na terenie zachodniego Teksasu.

Statki kosmiczne w rzeczywistości będą wykonywały loty w przestrzeni suborbitalnej do wysokości 62 mil ponad powierzchnię Ziemi. Blue Origin chce stać się pierwszą firmą, która będzie oferowała tego typu usługi na świecie. Na razie trwają fazy testów. Pierwsze komercyjne loty mają się odbyć już za dwa lata.

Niedzielne testy zderzeniowe polegały na celowym uszkodzeniu części systemów, tak aby sprawdzić, czy mimo tych awarii kapsuła nie ulegnie zniszczeniu. Wypadły pozytywnie i tym samy urósł optymizm, że uda się dotrzymać terminu pierwszych lotów.

>>>Czytaj więcej: Stratfor: Rośnie ryzyko wojny na orbicie okołoziemskiej. USA szykują się na taką możliwość [ANALIZA]

Reklama

Jeff Bezos nie jest jedynym miliarderem, który chce podbić kosmos. Jego rywalami w wyścigu o zwycięstwo do gwiazd są Elon Musk i jego Tesla oraz Richard Branson z Virgin.

Wszyscy oni twierdzą, że sektor prywatny jest w stanie budować rakiety zdolne podbijać kosmos sprawniej, a przede wszystkim taniej niż rządy.

Kluczową kwestią jest ponowne wykorzystanie rakiety do kolejnych lotów. Stąd tak wiele testów przeprowadzanych na bezpieczny powrót pojazdów na Ziemię. Statki kosmiczne Blue Origin mają w założeniach odbywać nawet 50 lotów bez konieczności poważnych remontów.

Branson i Musk także prowadzą testy swoich podniebnych maszyn. Pytanie tylko, komu jako pierwszemu uda się uruchomić bezpieczną i w miarę dostępną dla wszystkich usługę lotów kosmicznych.

>>>Czytaj więcej: Kopalnie w kosmosie. Niezwykłe plany małego kraju z Europy