ikona lupy />
Technologiczni miliarderzy bogacą się w zawrotnym tempie / Bloomberg

Współzałożyciele Google Larry Page i Sergey Brin zarobili w tym tygodniu łącznie 2,7 mld dol. po tym, jak reklamowy segment wyszukiwarki zanotował znaczący wzrost bazy użytkowników i pochwalił się lepszą kontrolą kosztów. Jeff Bezos zyskał 1,4 mld dol. dzięki dobrym wynikom finansowym Amazona, a majątek netto Marka Zuckerberga wzrósł o 1,5 mld dol., bo Facebook pozytywnie zaskoczył analityków zyskiem za drugi kwartał.

W sumie majątek wymienionych miliarderów i szefa Oracle Larry’ego Ellisona wzrósł od początku roku o 9 proc. To ponad dwa razy tyle co łączny wzrost wartości fortun wszystkich pozostałych 395 miliarderów z listy najbogatszych Bloomberga.

>>> Czytaj też: Miliarderzy rozwiążą problem nierówności na świecie? „To nowa generacja bogaczy”

Reklama

Najmocniej ze wszystkich miliarderów wzbogacił się w tym roku szef Facebooka. Mark Zuckerberg zarobił od początku roku 7,9 mld dol. i dziś znajduje się na siódmej pozycji na liście najbogatszych ludzi świata według Bloomberga. Jego majątek jest wart 53,3 mld dol. Zuckerberg goni tym samym szefa Amazona Jaffa Bezosa, który prześcignął Warrena Buffetta i zajmuje trzecią pozycję w rankingu (66,5 mld dol.).

Jeszcze na początku 2015 roku szef Facebooka był na 13. pozycji na liście z majątkiem sięgającym 34,5 mld dol., a Bezos na 20. miejscu z fortuną wartą 28,6 mld dol. Widać więc, w jak zawrotnym tempie bogacą się technologiczni miliarderzy.

Drugie miejsce w ogólnym zestawieniu najbogatszych przypada założycielowi Inditexu Amancio Ortedze (74,4 mld dol.), a na pierwszym niezmiennie plasuje się Bill Gates (87,9 mld dol.). Już czterech z dziesięciu najbogatszych ludzi świata to biznesmeni, którzy dorobili się majątku w branży technologicznej.

>>> Czytaj też: Miliardy w rękach płci pięknej. Oto najbogatsze kobiety w Polsce i na świecie