Przez ostatnie 30 lat Polska budowała swoją pozycję jako centrum finansowe Europy Środkowo-Wschodniej, stając się strategicznym punktem dla operacji finansowych, innowacji i inwestycji. Teraz, wkraczając w nowy etap, kraj koncentruje się na wybranych specjalizacjach opartych o kluczowe kompetencje, takie jak przeciwdziałanie praniu pieniędzy (AML), cyberbezpieczeństwo, płatności cyfrowe, cyfrowe aktywa oraz open finance. Ten nowy rozdział w rozwoju oznacza także dynamiczną reakcję na globalne trendy, integrację zaawansowanych technologii oraz wspieranie edukacji talentów niezbędnych do dalszego wzrostu sektora. Konieczna jest również intensywna promocja Polski w tym obszarze.
Kluczowe obszary specjalizacji i innowacji
Sukces Polski w sektorze finansowym wspierają: zróżnicowana gospodarka, wysoko wykwalifikowane zespoły oraz stabilne otoczenie regulacyjne. Kraj coraz wyraźniej zaznacza swoją pozycję w kluczowych, rozwijających się obszarach. Polska jest jednym z najbardziej zaawansowanych rynków płatności cyfrowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Innowacyjne rozwiązania w tym zakresie umożliwiają sprawne i bezpieczne transakcje, a wysoki poziom adaptacji przez konsumentów i firmy przyczynia się do dynamicznego rozwoju tego sektora. Jako kraj osiągnęliśmy też bardzo wysokie kompetencje w obszarze AML oraz cyberbezpieczeństwa. Kluczowym elementem wzrostu polskiego sektora finansowego jest też pozyskiwanie i rozwijanie wybitnych talentów. Instytucje finansowe oraz firmy fintechowe w Polsce aktywnie poszukują specjalistów z zakresu technologii, analizy danych i finansów, oferując konkurencyjne warunki pracy i możliwości rozwoju. Programy rekrutacyjne, także z zagranicy zapewniają Polsce konkurencyjność na globalnym rynku talentów.
Prezentacja osiągnięć Polski: Warsaw Finance Week i konferencja Future Finance Summit
Aby świat mógł szerzej dowiedzieć się o polskich osiągnięciach, powstało wydarzenie Warsaw Finance Week – prestiżowy cykl spotkań, warsztatów i dyskusji, mający na celu zaprezentowanie polskiego ekosystemu finansowego oraz jego wkładu w stabilność i innowacyjność regionu. Centralnym punktem Warsaw Finance Week jest konferencja Future Finance Summit, organizowana w dniach 18-19 listopada na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To wydarzenie, w którym uczestniczą przedstawiciele polskiego rządu, administracji publicznej oraz goście z zagranicy, zarówno ze świata biznesu, jak i z ministerstw czy ambasad.
“W trakcie Future Finance Summit szczególną uwagę poświęcimy strategii polskiej prezydencji w kontekście finansowym, zwłaszcza w odniesieniu do wzmacniania współpracy transatlantyckiej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Polska, będąc kluczowym graczem w regionie, dostrzega potrzebę umacniania swojego rynku kapitałowego i zwiększenia jego atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych, aby móc konkurować z innymi europejskimi centrami finansowymi” - mówi Paweł Widawski, Prezes Fundacji FinTech Poland.
Warsaw Finance Week oraz konferencja Future Finance Summit podkreślają ambicję Polski, by zyskać szersze uznanie nie tylko jako regionalne centrum finansowe, ale także jako ważny gracz na arenie międzynarodowej.
Pełny program wydarzenia można sprawdzić na stronie: https://futurefinancepoland.com/warsaw-finance-week/