Zgodnie z memorandum, obie firmy będą wspólnie promować rozwój technologii dedykowanym morskim (ang. offshore) elektrowniom jądrowym. Kepco oświadczyło, że w pracy nad nowym projektem będzie bazować na „światowej klasy technologiach projektowania i budowy elektrowni jądrowych oraz na rozwoju morskiej technologii jądrowej”, a także na zróżnicowanym doświadczeniu i wiedzy DSME w zakresie budowy statków.

Kepco potwierdziło również, że umowa ma doprowadzić do powstania pływających morskich elektrowni jądrowych napędzanych przez małe modułowe reaktory typu BANDI-60.

Dzięki rozwijanej od 2016 roku technologia BANDI-60 udało się stworzyć ciśnieniowy reaktor blokowy o mocy 200 MW / 60 MW. Modułowa konstrukcja, w której główne komponenty są połączone ze sobą bezpośrednio, może wyeliminować ryzyko awarii typu LOCA (z ang. Loss Of Coolant Accident), czyli rozszczelnienia się reaktora z powodu przegrzania, a także zapewnić lepszą kontrolę operacyjną i konserwację w porównaniu z konstrukcją zintegrowaną. Reaktor będzie generował temperaturę około 325 ℃. Aby poprawić bezpieczeństwo i wydajność urządzenia zastosowano kilka udoskonaleń konstrukcyjnych, takich jak rezygnacja z wykorzystania boru, czy umieszczenie mechanizmu napędu drążka sterującego w obudowie.

Pierwsza pływająca rosyjska elektrownia jądrowa „Akademik Łomonosow” wyruszyła w swój dziewiczy rejs pod koniec kwietnia 2018 roku. Siłownia składająca się z dwóch reaktorów KLT-40S o mocy 35 MW w grudniu 2019 r. rozpoczęła dostarczanie energii elektrycznej do izolowanej sieci centrum energetycznego Czaun-Bilibinskowo w Peweku. Elektrownia atomowa Akademik Łomonosow została w pełni oddana do użytku w maju bieżącego roku.

Na początku stycznia 2016 r. China National Nuclear Corporation i China General Nuclear ogłosiły plany budowy demonstracyjnych małych modułowych morskich wielofunkcyjnych pływających elektrowni jądrowych w oparciu o projekty reaktorów ACP100S i ACPR50S.

>>> Polecamy: Wojna o Górski Karabach. W wyścigu zbrojeń azerbejdżańskie petrodolary wygrywają z budżetem Armenii