"Jeżeli Polska pożegna się z węglem do 2030 r., oszczędności z tego tytułu umożliwią wybudowanie dwa razy więcej mocy czystej energii elektrycznej, niż jest to obecnie przewidziane w narodowym planie PEP2040" - powiedziała specjalistka w dziedzinie finansowania energetyki w IEEFA i główna autorka raportu Mihaela Grubišić Šeba, cytowana w komunikacie.

Kwota, jaką Polska traci nie zamykając elektrowni węglowych, może okazać się jeszcze wyższa, sięgając czy wręcz przekraczając 200 mld euro, jeśli ceny uprawnień do emisji CO2 będą nadal rosły.

Reklama

Aktualnie Polska jest najbardziej uzależnionym od węgla państwem Unii Europejskiej - 70% krajowej produkcji energetycznej opiera się na tym paliwie. W 2020 r. Polska odpowiadała za prawie jedną trzecią energii elektrycznej wytwarzanej z węgla w całej UE, zaznaczono.

W grudniu 2020 r. w UE ustalono nowy wiążący cel ograniczenia do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r. W reakcji na tę informację trzy polskie spółki, których głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, zapowiedziały przeniesienie swoich osieroconych aktywów węglowych do mającej dopiero powstać Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

"PGE, Tauron i Enea planują transfer osieroconych aktywów w 2022 r. Decyzja ta nie ma jednak sensu z gospodarczego punktu widzenia, w szczególności biorąc pod uwagę szersze koszty węgla. Odnoszę wrażenie, że ta strategia to nic innego, jak powtórka państwowego planu ratunkowego dla polskiego górnictwa z 2016 r., za którą znowu zapłacą zwykli podatnicy" - skomentował dyrektor IEEFA Europe ds. badań nad finansowaniem energetyki i współautor raportu Arjun Flora.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. (PEP 2040) obejmuje plan przejściowy dla regionów węglowych, program energetyki jądrowej i nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej. Według IEEFA inwestycje te mogłyby zostać sfinansowane ze środków zaoszczędzonych dzięki nieprzedłużaniu życia infrastruktury węglowej.

"Proces dekarbonizacji w Polsce ułatwia kilka sprzyjających czynników, takich jak przestarzałe elektrownie opalane paliwami kopalnymi, inwestycje prosumentów w fotowoltaikę oraz szybki rozwój nowych technologii magazynowania energii elektrycznej i elektrowni wykorzystujących źródła odnawialne" - podkreśliła Grubišić Šeba.