"Będziemy realizować coraz większe inwestycje w Norwegii, w ciągu kilku lat nasza produkcja wzrośnie z 3 do 4 mld m3 gazu" - powiedział Obajtek podczas podpisania umowy na dostawy LNG z Sempra Infrastructure.

Szef PKN Orlen zapewnił jednocześnie, że koncern nie przedłuży wygasającego kontraktu, ani nie podpisze nowej umowy na dostawy ropy z Rosnieftem.

"Te 3,6 mln ton ropy rocznie uzupełnimy z innych kierunków, przez wszystkim z Zatoki Perskiej i USA. Te dostawy mamy już zabezpieczone i dzięki temu będziemy mieli ok. 90% ropy spoza Rosji w naszym systemie" - dodał Obajtek.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.v

Reklama

(ISBnews)