W ramach eksperymentu Test Achats zakupiło za pośrednictwem platformy e-handlowej Shein 25 różnych ubrań dla dzieci, w tym kurtki przeciwdeszczowe, t-shirty, buty i kąpielówki. Artykuły te zostały przez organizację przebadane pod kątem składu chemicznego.

Ftalany, ołów, nikiel i inne

Test ujawnił, że prawie połowa zawierała przynajmniej jedną niebezpieczną dla zdrowia substancję chemiczną. Chodzi przede wszystkim o ftalany, czyli substancje zaburzające gospodarkę hormonalną w organizmie, substancje uczulające, jak ołów czy powodujący alergie skórne nikiel, oraz drażniących, jak dimetyloformamid i chinolina.

Reklama

Jak poinformowała organizacja, para przetestowanych butów dziecięcych zawierała pięć razy za dużo ołowiu i kilkaset razy za dużo ftalanów, niż pozwalają przepisy Unii Europejskiej.

Jedno ubranko wycofane ze sprzedaży. Co z resztą?

Jak poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Shein w Polsce, platforma już podjęła kroki wobec wskazanego przez organizację produktu i natychmiast zdecydowała o wycofaniu go ze sprzedaży, przynajmniej na czas dochodzenia.

"Poważnie traktujemy ustalenia Test Achats i gdy tylko dowiedzieliśmy się o opracowanym przez nich raporcie, nawiązaliśmy kontakt z prośbą o szczegółowe informacje" - napisała firma w oświadczeniu przekazanym PAP, zapewniając, że priorytetowo podchodzi do bezpieczeństwa i zdrowia klientów.

Wyśrubowane europejskie normy

Biuro prasowe firmy poinformowało PAP, że Shein wymaga od swoich dostawców przestrzegania rygorystycznych norm, które są zgodne m.in. z europejskim rozporządzeniem REACH, a także współpracuje z niezależnymi, międzynarodowymi instytucjami kontrolnymi, które regularnie przeprowadzają niezapowiedziane inspekcje fabryk. W ubiegłym roku przeprowadzonych zostało 400 tys. testów bezpieczeństwa chemicznego produktów.

W kwietniu Komisja Europejska zakwalifikowała Shein do grupy bardzo dużych platform, czyli posiadających w UE więcej niż 45 mln aktywnych użytkowników. Zgodnie z unijnymi przepisami o usługach cyfrowych (ang. Digital Services Act, DSA) platformy te muszą przestrzegać bardziej rygorystycznych przepisów, w tym oceniać ryzyko, na jakie narażeni są ich użytkownicy i zapobiegać mu.

Shein zadebiutowała w 2008 roku. Chińska platforma typu fast fashion oferuje głównie odzież damską, w asortymencie ma również ubrania dla dzieci, biżuterię, kosmetyki, produkty dekoracyjne do domu oraz zabawki. Cieszy się popularnością głównie ze względu na niskie ceny oraz liczne akcje promocyjne. Według agencji Bloomberg w 2021 r. Shein miał być najczęściej pobieraną aplikacją do e-zakupów.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana