Trwa zła passa producenta samochodów elektrycznych. W tym roku akcje Tesli potaniały o 25 proc., podczas gdy Nasdaq stracił zaledwie 1,5 proc. Natomiast od rekordowego notowania z 16 grudnia cena akcji producenta samochodów elektrycznych spadła już o ponad 35 proc..

W tym czasie prezes firmy Elon Musk stracił ponad 100 miliardów dolarów wartości netto. Jednak jak zauważa CNBC, mimo tej straty, Musk nadal pozostaje najbogatszym człowiekiem na świecie, z majątkiem szacowanym na około 380 miliardów dolarów.

Zyski spadają

Tesla podała, że w czwartym kwartale zyski i sprzedaż nie spełniły oczekiwań analityków. W tym czasie przychody ze sprzedaży samochodów spadły o 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a dochód operacyjny zmniejszył się o 23 proc.. W raporcie z końca stycznia firma podała, że głównym powodem spadku były niższe średnie ceny sprzedaży wszystkich modeli z jej starszej gamy pojazdów, obejmującej Model 3, Model Y, Model S i Model X.

Według California New Car Dealers Association w czwartym kwartale 2024 r. sprzedaż Tesli w Californii, stanie, który był największym rynkiem zbytu dla Tesli w kraju, spadła o 11,6 proc.

Europa obraziła się na Muska?

Na innych rynkach sprzedaż Tesli też nie idzie najlepiej. Jak podaje Reuters, w Europie sprzedaż samochodów całkowicie elektrycznych wzrosła w styczniu o 37,3 proc., wynika z danych branżowych opublikowanych we wtorek. Tymczasem dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) wykazały, że Tesla, odnotowała spadek sprzedaży o 45,2 proc. w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Europejskim Obszarze Wolnego Handlu, podczas gdy w tym samym czasie sprzedaż chińskiego konkurenta SAIC Motor, właściciela marki MG, wzrosła o 36,8 proc.

Konsumenci w China zawiedzeni

Reuters podał też, że długo oczekiwana aktualizacja częściowo zautomatyzowanych systemów jazdy Tesli rozczarowała chińskich właścicieli aut wyprodukowanych przez Muska. W ocenie klientów funkcja nawigacji Tesli w Chinach nie spełniła obietnic dotyczących technologii autonomicznej jazdy.

Inni producenci pojazdów elektrycznych w Chinach, w tym BYD, oferują swoje częściowo zautomatyzowane systemy jazdy za darmo lub za znacznie niższą cenę. Popularny model SU7 firmy Xiaomi obejmuje równoważną technologię firmy jako standardową opcję za darmo.

Polityka i biznes nie idą w parze?

Raport z Chin zwiększył niepokój wśród akcjonariuszy Tesli. Część obaw dotyczy wyników firmy, a część jest związana z samym Muskiem, który spędza większość czasu w Waszyngtonie, gdzie kieruje tak zwanym Departamentem Efektywności Rządowej prezydenta Trumpa, czyli DOGE - zauważa CNBC

Musk wraz ze swoim zespołem w Waszyngtonie za zgodą prezydenta Donalda Trumpa chce przeprowadzić masowe zwolnienia pracowników w agencjach nadzorujących jego firmy, w tym Teslę.

Ekstremalna retoryka polityczna i aktywizm Muska zmobilizował przeciwników na różnych rynkach. Akcje Tesli spadły na początku tego miesiąca po ogłoszeniu przez Trumpa planów wprowadzenia szerokich ceł na towary z Kanady, Meksyku i Chin, co nastąpiło wraz ze spadkiem rejestracji pojazdów Tesli w Europie w styczniu i lutym.

Źródło: CNBC, Reuters