Skoro nie można sprzedawać kredytów, to trzeba ciąć koszty.
BNP Paribas Polska to czwarty bank, który w ciągu ostatnich kilku tygodni zapowiedział zwolnienia pracowników. Do połowy 2013 r. chce zwolnić do 410 osób.
Jeszcze na początku kwietnia w informacji o planach finansowych banków na 2012 r. Komisja Nadzoru Finansowego podała, że większość z nich planuje przyrost zatrudnienia, łącznie na poziomie 1 proc. – Niektóre banki planowały zwolnienia w momencie składania planu na 2012 r. do KNF. Niektóre zdecydowały się na to później – mówi Łukasz Dajnowicz z KNF.
Poza BNP Paribas zwolnienia planują Bank Handlowy, Nordea i BPH. W sumie pracę może u nich stracić do 2 tys. osób. W BPH będzie to trzecia fala zwolnień w ciągu ostatnich lat. W czasie ostatniej zwolniono niemal 1,5 tys. ludzi.
– Banki szukają sposobów na poprawę wyników. Nie mają zbyt wielu możliwości zwiększania zysków poprzez wyższe przychody, więc tną koszty i rozpoczynają restrukturyzację – mówi Marcin Materna z Millennium DM.
Tomasz Bursa z Ipopema Securities dodaje, że w większości przypadków zapowiedziane zwolnienia to efekt osłabienia rynku detalicznego, czyli pożyczek konsumpcyjnych i hipotecznych. W dużym stopniu to skutek decyzji nadzoru, który zaostrzył zasady obliczania zdolności kredytowej klientów indywidualnych. Uderzyły one m.in. w rynek walutowych kredytów hipotecznych, które praktycznie są niedostępne dla przeciętnego klienta. – Biznes detaliczny głównie na kredytach hipotecznych zbudował Nordea Bank. Banki widzą, że będą miały problem z rozwojem w segmencie detalicznym, stąd decyzje o cięciach – dodaje analityk Ipopemy.
Poza trudną sytuacją na rynku detalicznym inną przyczyną dalszych cięć zatrudnienia w sektorze bankowym będą fuzje. Największą tego typu transakcją w najbliższym czasie będzie połączenie BZ WBK i Kredyt Banku. Na koniec 2011 r. zatrudniały one w sumie ponad 14 tys. osób. BZ WBK ocenia, że po połączeniu zamkniętych może być 40 – 50 placówek.
Analitycy przewidują, że cięcia dotkną przede wszystkim Kredyt Banku. – Szacuję, że w ramach zamykania placówek pracę może stracić 500 –700 osób – mówi analityk jednego z domów maklerskich. Inni, biorąc pod uwagę zwolnienia także w centrali KB, mówią o 1000 – 1500 osób do zwolnienia.