Komisja podała, że – w imieniu Unii Europejskiej – będzie odtąd emitować wyłącznie „obligacje UE”, a nie oddzielnie denominowane obligacje dla poszczególnych programów, takich jak program unijny SURE i pomoc makrofinansowa.

Programy, które mają być finansowane w ramach tego jednolitego podejścia w pierwszej połowie przyszłego roku, to Fundusz Odbudowy (NextGenerationEU) oraz nowy program pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Na pierwszy z nich ma trafić około 70 mld euro, a drugi - ok. 10 mld euro.

Ujednolicone podejście do finansowania umożliwi wykorzystanie instrumentów opracowanych dla NextGenerationEU w ten sam sposób w innych programach pożyczkowych.

Komisja Europejska realizuje obecnie dwa główne programy finansowane z rynków kapitałowych – NextGenerationEU o wartości około 800 mld euro (w okresie od połowy 2021 r. do końca 2026 r.) i wsparcie dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro w 2023 roku.

Reklama

Od uruchomienia NextGenerationEU w czerwcu 2021 r. Komisja pożyczyła dotychczas około 170 mld euro w postaci długoterminowych obligacji UE. Z tej kwoty prawie 140 mld euro wypłacono 22 państwom UE. Dalsze wsparcie zostało udzielone innym programom UE korzystającym z finansowania NextGenerationEU.

Program pomocy makrofinansowej jest następstwem wypłaty przez Komisję w tym roku 7,2 mld euro w ramach nadzwyczajnych pożyczek makrofinansowych dla Ukrainy. Wcześniej UE przekazała temu krajowi ponad 5 mld euro w ramach pięciu programów pomocy makrofinansowej od 2014 r.

Komisja obsługuje również inne programy pomocy makrofinansowej dla krajów trzecich. W przeszłości pozyskiwała środki z rynków kapitałowych na wsparcie programów Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej oraz obligacji społecznych SURE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)