Wiceminister finansów Artur Soboń potwierdził wczoraj w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że prace nad projektem są już bardzo zaawansowane. Zapowiedział wiele rozwiązań służących uproszczeniu procedur podatkowych, poprawie relacji między podatnikami oraz fiskusem, a także doprecyzowaniu regulacji, które budzą wątpliwości. Poinformował, że planowane ułatwienia obejmą wszystkich podatników, także przedsiębiorców.

Chodzi o projekt, który opisaliśmy jako pierwsi jeszcze w lipcu 2022 r. Oprócz zmian korzystnych dla podatników zawierał on również liczne rozwiązania niekorzystne. Pisaliśmy o tym m.in. w artykułach „Będą zmiany w przedawnieniu, blokowaniu kont, zapłacie i zwrocie podatku” (DGP nr 132/2022) i „Zmiany w ordynacji podatkowej. Jedne korzystne, inne ryzykowne” (DGP nr 133/2022).

Wówczas projekt był na etapie wstępnych konsultacji wewnętrznych. Z wczorajszej wypowiedzi wiceministra dla PAP wynika, że prace nad tą nowelizacją są już bardzo zaawansowane. Zmiany – jak zapowiedział Soboń – są traktowane priorytetowo i mają wejść w życie jak najszybciej.

Postępowanie uproszczone

Reklama

Jedna z nich ma polegać na wprowadzeniu tzw. postępowania uproszczonego. Miałoby ono być prowadzone na wniosek podatnika, trwałoby maksymalnie 14 dni i kończyłoby się wydaniem decyzji. W ten sposób – jak powiedział wiceminister – załatwiane mogłyby być „prostsze sprawy”.

Z projektu, który opisywaliśmy w ub.r., wynikało, że decyzja w postępowaniu uproszczonym będzie wydawana albo na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę (podatnika), albo na podstawie faktów powszechnie znanych fiskusowi z urzędu lub możliwych do ustalenia, albo gdy przewidywana kwota zobowiązania podatkowego lub straty nie przekraczałaby 5 tys. zł.

  • Cały tekst przeczytasz w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej i na e-DGP