Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań, koszty kredytów. Zobacz najnowszy raport z rynku nieruchomości

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Po wzrostach cen kupowanych mieszkań w Łodzi, tym razem nabywcy gustowali w tańszych lokalach. Za mkw. płacili 3 626 zł, czyli 1,8% mniej niż w poprzednim notowaniu. W Łodzi nabywamy też statystycznie najmniejsze nieruchomości. Średni zakup to 50 mkw. To i tak jednak o kilka metrów więcej niż kilka lat temu, kiedy ciężko było przekroczyć barierę 50 mkw. W trzech kolejnych miastach zmiany cen nie przekroczyły 1%. W Poznaniu koszty są już niższe niż 5 000 zł – ostatnio taki poziom odnotowywaliśmy wiosną 2014 r. O 0,7% taniej jest także w Warszawie, choć 7 414 zł to nadal wartość, która wydaje się dość wysoka jak na ceny, do których przywykliśmy w ostatnich kilku miesiącach. Przypomnijmy, że na początku roku średnia ledwo co przekraczała 7 000 zł za mkw. Obniżki nie ominęły też Krakowa. Osoby nabywające nieruchomości w stolicy Małopolski ponosiły wydatki rzędu 5 800 – 5 900 zł za mkw. We Wrocławiu, gdzie nabywane są największe metraże mieszkań (średnio 60 mkw.) kupowaliśmy w ostatnich tygodniach nieco droższe lokale. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w nieznacznym wzroście cen transakcyjnych. Obecnie za mkw. mieszkania płacimy 5 252 zł.
Po wzrostach cen kupowanych mieszkań w Łodzi, tym razem nabywcy gustowali w tańszych lokalach. Za mkw. płacili 3 626 zł, czyli 1,8% mniej niż w poprzednim notowaniu. W Łodzi nabywamy też statystycznie najmniejsze nieruchomości. Średni zakup to 50 mkw. To i tak jednak o kilka metrów więcej niż kilka lat temu, kiedy ciężko było przekroczyć barierę 50 mkw. W trzech kolejnych miastach zmiany cen nie przekroczyły 1%. W Poznaniu koszty są już niższe niż 5 000 zł – ostatnio taki poziom odnotowywaliśmy wiosną 2014 r. O 0,7% taniej jest także w Warszawie, choć 7 414 zł to nadal wartość, która wydaje się dość wysoka jak na ceny, do których przywykliśmy w ostatnich kilku miesiącach. Przypomnijmy, że na początku roku średnia ledwo co przekraczała 7 000 zł za mkw. Obniżki nie ominęły też Krakowa. Osoby nabywające nieruchomości w stolicy Małopolski ponosiły wydatki rzędu 5 800 – 5 900 zł za mkw. We Wrocławiu, gdzie nabywane są największe metraże mieszkań (średnio 60 mkw.) kupowaliśmy w ostatnich tygodniach nieco droższe lokale. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w nieznacznym wzroście cen transakcyjnych. Obecnie za mkw. mieszkania płacimy 5 252 zł. / Media
Na wtórnym rynku nieruchomości nadal nie obserwuje się większych zmian. Przeciętna cena mieszkań w 15 analizowanych miastach w ostatnim miesiącu wzrosła zaledwie o 0,1 proc. Mimo to ceny nadal są niższe niż przed rokiem.
Marcin Jańczuk Specjalista rynku nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A.
Marta Kosińska ekspert rynku nieruchomości
Jarosław Sadowski Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.
Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ździś
  2015-07-12 20:41:01
  "na poradniku mieszkania"
  Debilka z bakrutującego getina dalej szuka frajerów...
  0
 • gość
  2015-07-11 23:21:16
  teraz mieszkania kupuje się na wynajem a nie tylko dla siebie. na poradniku mieszkania mają fajne rady jak takie mieszkanie urządzić,żeby zwiększyć szanse na jego wynajęcie.
  0
Reklama

Zobacz więcej