"UE z zadowoleniem przyjmuje odnowienie ONZ-owskiej inicjatywy zbożowej Morza Czarnego. Kluczowe znaczenie ma dalsze obniżanie światowych cen żywności i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie, zwłaszcza w krajach najbardziej podatnych na zagrożenia" - podkreślił Borrell, w opublikowanym oświadczeniu.

Zwrócił uwagę, że porozumienie wynegocjowane przez ONZ, wraz z unijnymi lądowymi "korytarzami solidarnościowymi", pomogło ustabilizować i złagodzić presję na światowe ceny żywności.

"Obie inicjatywy umożliwiły wyeksportowanie ponad 25 mln ton zboża i innych produktów rolnych (z Ukrainy) oraz przyczyniły się do spadku cen żywności w ostatnich miesiącach. Żywności nigdy nie należy używać jako broni. To agresja Rosji przeciwko Ukrainie i jej celowe ataki na ukraińskie obiekty rolne i szlaki eksportowe spowodowały skok cen żywności" - ocenił Josep Borrell.

"Podczas gdy Rosja angażuje się w kampanie manipulacji informacjami i szerzenia propagandy, zawsze jasno podkreślaliśmy, że nasze sankcje nie dotyczą handlu produktami rolnymi i spożywczymi, w tym zbożem i nawozami, między Rosją a krajami trzecimi" - podsumował szef unijnej dyplomacji.

Reklama

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)