– Ostateczne decyzje w tej sprawie nadal nie zapadły – przekazało nam kilka dni temu biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego.

Kto wyznacza reprezentanta Polski w EBOR?

To prezes NBP wyznacza reprezentanta naszego kraju w EBOR, podobnie jak w Banku Światowym, gdzie niedawno stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego objął Jacek Kurski, były szef Telewizji Polskiej.

Reklama

Od 2017 r. przedstawicielką Polski w EBOR jest Wioletta Barwicka-Lofthouse. Wcześniej była dyrektorem departamentu zagranicznego NBP.

Jak wynika z informacji DGP, kandydatem na jej następcę jest Piotr Szpunar, obecnie dyrektor departamentu analiz i badań NBP, uważany za bliskiego współpracownika prezesa Adama Glapińskiego w zakresie polityki monetarnej.

Kierowany przez Szpunara departament zajmuje się między innymi przygotowywaniem projekcji inflacji i PKB, które są kluczowym dokumentem wykorzystywanym na posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej, a sam dyrektor sprawuje nadzór merytoryczny nad pracami nad projekcją.

Co to jest EBOR?

EBOR powstał na początku lat 90. w celu wsparcia transformacji gospodarek krajów byłego bloku wschodniego. Pierwszym reprezentantem naszego kraju był liberalny ekonomista Jan Winiecki, który po latach wszedł do RPP. Jego następcą na dwie dekady został były premier Jan Krzysztof Bielecki.

Później do zmian dochodziło częściej. Na tym stanowisku pracowali Tadeusz Syryjczyk, minister przemysłu w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i szef resortu transportu w gabinecie Jerzego Buzka, Kazimierz Marcinkiewicz, premier za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości i Krystyna Gawlikowska-Hueckel, ekonomistka związana z Uniwersytetem Gdańskim. Przed Barwicką-Lofthouse przez sześć lat Polskę reprezentował Zbigniew Hockuba, wcześniej członek zarządu NBP.

Jak podaje na swojej stronie internetowej EBOR, w Polsce w ciągu ponad trzech dekad funkcjonowania zrealizował dotąd 493 projekty, a łączna wartość inwestycji wyniosła 12,4 mld euro. Obecna wartość projektów to niemal 3,9 mld euro.

EBOR ma siedzibę w Londynie. W 2023 r. roczna pensja członka rady dyrektorów wynosi 173,8 tys. funtów brutto.