- Karta Rodziny Mundurowej – co to jest? Podstawa prawna
- Kto będzie mógł otrzymać Kartę Rodziny Mundurowej?
- Kto nie będzie mógł otrzymać Karty Rodziny Mundurowej?
- Do jakich zniżek będzie uprawniała Karta Rodziny Mundurowej?
- Ile będzie kosztować Karta Rodziny Mundurowej?
Karta Rodziny Mundurowej ma być dodatkową formą wsparcia dla służb mundurowych i ich rodzin. Ma oferować preferencyjny dostęp do towarów, usług lub innych form działalności, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rodzin wielodzietnych i Karty Dużej Rodziny. Co konkretnie będzie można zyskać dzięki Karcie Rodziny Mundurowej i kiedy wejdzie w życie?
Karta Rodziny Mundurowej – co to jest? Podstawa prawna
O wprowadzeniu Karty Rodziny Mundurowej (wtedy Karty Rodziny Wojskowej) szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował już w marcu ubiegłego roku podczas świątecznego spotkania w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.
Naszą ambicją jest wspieranie całej rodziny żołnierza. Dlatego wprowadzimy Kartę Rodziny Wojskowej, na wzór Karty Dużej Rodziny - zapowiadał Kosiniak-Kamysz.
Po ponad roku od tej deklaracji projekt ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej jest gotowy i trafił właśnie do konsultacji społecznych. Dotarliśmy do szczegółów tego projektu.
Kto będzie mógł otrzymać Kartę Rodziny Mundurowej?
Prawo do posiadania Karty Rodziny Mundurowej przysługiwać będzie członkom służb mundurowych i ich rodzinom. Program ma być skierowany do szerokiego grona beneficjentów, obejmującego:
- żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową, z wyłączeniem żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia;
- żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową;
- żołnierzy aktywnej rezerwy;
- funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa;
- osoby posiadające status weterana albo weterana poszkodowanego;
- małżonków żołnierzy i funkcjonariuszy;
- dzieci na utrzymaniu żołnierzy i funkcjonariuszy - dzieci, dzieci małżonków, dzieci przysposobione i dzieci przyjęte na wychowanie do ukończenia 18. roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki do 25. roku życia;
- rodziców żołnierzy i funkcjonariuszy;
- małżonków, dzieci i rodziców zmarłych żołnierzy i funkcjonariuszy;
- emerytowanym żołnierzom i funkcjonariuszom.
Warto podkreślić, że Karta Rodziny Mundurowej ma być przyznawana niezależnie od dochodów rodziny, co oznacza, że każda rodzina spełniająca warunki może z niej skorzystać.
Kto nie będzie mógł otrzymać Karty Rodziny Mundurowej?
Na chwilę obecną nie wszyscy funkcjonariusze służb mundurowych mają mieć możliwość skorzystania z Karty Rodziny Mundurowej. Projekt ustawy nie przewiduje bowiem uprawnień do otrzymania karty dla przedstawicieli:
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
- Agencji Wywiadu;
- Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
- Służby Wywiadu Wojskowego;
- Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
- Straży Marszałkowskiej;
- Służby Celno-Skarbowej;
- Służby Więziennej.
Do jakich zniżek będzie uprawniała Karta Rodziny Mundurowej?
Karta Rodziny Mundurowej ma funkcjonować na podobnych zasadach, co dobrze znana i ceniona Karta Dużej Rodziny, która od lat zapewnia wsparcie rodzinom wielodzietnym. Nowy dokument ma dawać uprawnionym osobom dostęp do szeregu ulg i zniżek, obejmujących m.in. bilety wstępu do instytucji kultury i obiektów sportowych, a także tańsze zakupy w wybranych punktach handlowych i usługowych. Podmioty, które zdecydują się na przyznawanie ulg i zniżek beneficjentom Karty Rodziny Mundurowej, będą mogły posługiwać się znakiem informacyjnym „Tu honorujemy Kartę Rodziny Mundurowej” tak, jak ma to miejsce w przypadku Karty Dużej Rodziny. Pełna lista partnerów programu ma być dostępna na dedykowanej stronie internetowej po wejściu w życie ustawy.
Ile będzie kosztować Karta Rodziny Mundurowej?
Karta Rodziny Mundurowej będzie wydawana całkowicie bezpłatnie, co oznacza, że osoby uprawnione nie poniosą żadnych kosztów związanych z jej uzyskaniem. Dokument będzie dostępny zarówno w tradycyjnej, plastikowej formie, jak i w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel.
Kiedy Karta Rodziny Mundurowej wejdzie w życie?
Prace nad projektem Karty Rodziny Mundurowej są aktualnie na etapie konsultacji społecznych. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że dodatkowe benefity dla służb mundurowych i ich rodzin zostaną przyznane jeszcze w tym roku.
Kolejnym zobowiązaniem jest przedstawienie nie później niż 30 dni od dnia podpisania porozumienia, projektu ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej (jest to projekt wspólny z MON). Wprowadzi on uprawnienia polegające na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ich rodzin. Minister dołoży wszelkich starań, aby przepisy zostały wdrożone od 1 lipca 2025 r. - czytamy na stronie MSWiA.
Dzień Rodziny Mundurowej
Poza wprowadzeniem Karty Rodziny Mundurowej, projekt ustawy przewiduje również ustanowienie specjalnego święta – Dnia Rodziny Mundurowej, który miałby być obchodzony corocznie 15 maja. Intencją ustawodawców jest uhonorowanie nie tylko samych funkcjonariuszy i żołnierzy, ale przede wszystkim ich rodzin, które każdego dnia wspierają bliskich w pełnieniu trudnej i odpowiedzialnej służby.