"Jedno z głównych (zobowiązań – PAP) to utworzenie równych warunków dla podmiotów gospodarczych z Białorusi i Rosji. Jesteśmy gotowi omawiać wszystkie propozycje, które wzmocnią wspólne bezpieczeństwo gospodarcze" – powiedział Łukaszenka.

Zaznaczył, że strony nie posuną się do przodu, jeśli nie będą konsekwentnie wypełniać powziętych zobowiązań. Białoruś jest zorientowana "na współpracę, która będzie korzystna dla obu stron" - dodał.

Wcześniej we wtorek ambasador Białorusi w Rosji potwierdził, że oba kraje wznowiły rozmowy w sprawie tzw. map drogowych pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego.

Ponadto Łukaszenka w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że konieczna jest wspólne przeciwdziałanie "fałszowaniu historii" - podała agencja Interfax-Zachód. "Nie możemy spokojnie obserwować, jak niektóre kraje próbują przepisywać historię, umniejszając czyn narodu radzieckiego, podając w wątpliwość decydujący wkład Związku Radzieckiego (w zwycięstwo) nad faszystowskimi Niemcami i ich sojusznikami" – zaznaczył białoruski przywódca.

Z powodu koronawirusa delegacja rosyjska zrezygnowała z przyjazdu na rozpoczęte w poniedziałek Forum Regionów Białorusi i Rosji i uczestniczy w nim zdalnie.

Premier Białorusi oświadczył we wtorek, że w czasie forum podpisano kontrakty handlowe o wartości 700 mln USD i ok. 70 porozumień.

Polecamy: Putin: Presja wywierana z zewnątrz na Białoruś jest bezprecedensowa