Zdrowa dieta
Najbardziej istotnym dla osiągnięcia długowieczności czynnikiem jest zdrowa dieta. Eksperci rekomendują najbardziej dietę śródziemnomorską. Powinna być ona oparta przede wszystkim na roślinach. Można wymienić kilka składników, które mają największe znaczenie: rośliny strączkowe (głównie fasola), orzechy, pełnoziarniste zboża, unikanie czerwonego mięsa, warzywa (przede wszystkim liściaste).
Ważne jest także wyznaczanie sobie okien żywieniowych, tzn. zakresu dnia, w którym spożywamy posiłki i odpowiednio długiego „postu” dobowego od nich.
Częsty ruch
Regularna aktywność fizyczna to kolejna w oczywisty sposób narzucająca się porada. Niektórzy eksperci zalecają codzienny trening, dla innych wystarczający jest codzienny ruch i aktywność fizyczna o małej intensywności. Trening siłowy dwa razy w tygodniu i aerobik trzy razy w tygodniu, wystarczy 10 minut dziennie, powinny wystarczyć. W niebieskich strefach (obszarach, które charakteryzują się bardzo długim życiem mieszkańców) dominuje regularna aktywność fizyczna o niewielkiej intensywności.
Wiara w coś
Z wywiadów ze stulatkami wynika, że prawie wszyscy należą do wspólnot religijnych. Ludzie regularnie odwiedzający świątynie żyją od 4 do 14 lat dłużej niż osoby niewierzące.
Osoby wierzące oraz kierujące się jakąś filozofią życiową są także bardziej szczęśliwe. Religijne i duchowe praktyki pomagają znaleźć sens życia.
Pozytywne relacje
Trwające 86 lat badanie Harvardu pokazuje, że najważniejszym czynnikiem wydłużającym życie jest posiadanie pozytywnych więzi z innymi ludźmi. Ważne jest także ich podtrzymywanie i pielęgnowanie. Mieszkańcy niebieskich stref traktują partnerów priorytetowo i inwestują w relację z nimi. Posiadanie odpowiednich przyjaciół wzmacnia także pozytywne nawyki, odciągając ludzi od szkodliwych zachowań.
Posiadanie celu i nauka przez całe życie
Ludzie posiadający życiowy cel, któremu są poświęceni, żyją średnio o 8 lat dłużej niż osoby, które są takiego zdefiniowanego kierunku pozbawione.
Kolejną praktyką, która znacznie wydłuża życie, jest nastawienie na ciągły rozwój. Chodzi o przekonanie, że człowiek może i powinien uczyć się przez całe życie i nieustannie szukać sobie nowych obszarów, w których mógłby stawać się lepszy każdego dnia.