Zapowiedziała, że dodatkowo milion euro zostanie wydany w najbliższych tygodniach na zapewnienie odpowiednich warunków magazynowania szczepionek firmy AstraZeneca. Według rzeczniczki decyzja w tej sprawie zapadła we wtorek podczas popołudniowego posiedzenia rządu premiera Pedra Sancheza.

Montero oświadczyła, że dotychczas w całym kraju wykorzystano 3,82 mln dawek szczepionki, czyli niemal 85 proc. ze wszystkich dostarczonych do Hiszpanii przez koncerny Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Rzeczniczka wskazała, że pomimo ograniczonych dostaw tych produktów farmaceutycznych oraz opóźnień w transportach hiszpański resort zdrowia zamierza utrzymać wysoki tygodniowy poziom wykonywanych szczepień, a plan zaszczepienia do końca lata 70 proc. obywateli jest wciąż realny.

Montero ujawniła, że we wtorek rada ministrów zatwierdziła również zakup dodatkowych 17 mln dawek szczepionki od firmy Moderna. “Oczekujemy, że z tej puli szczepionek 5,7 mln dawek trafi do nas w trzecim kwartale tego roku, a pozostałe 11,3 mln dawek w czwartym kwartale” - powiedziała rzeczniczka rządu.

Dodała, że wcześniej ministerstwo zdrowia Hiszpanii porozumiało się już z władzami koncernu Moderna na dostarczenie do kraju 16 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.