Spółka poinformowała w poniedziałek w komunikacie prasowym, że docelowo u zbiegu ulicy Matyi i Wierzbięcice, na 3,8 ha powstanie nowy kwartał miasta z rynkiem wewnątrz zespołu pięciu budynków o różnej funkcji. Przestrzeń zabudowy będzie liczyć ponad 100 tys. m kw.

"To jedno z największych przedsięwzięć urbanistycznych w nowej historii Poznania i najbardziej złożony projekt deweloperski, w jaki zaangażowała się Skanska w Polsce" - poinformowała spółka.

Teren po dawnym dworcu autobusowym Skanska kupiła za 63,5 mln zł. Koncepcję nieruchomości wykonała pracownia JEMS Architekci.

Reklama

Pierwszym stawianym obiektem jest zlokalizowany od strony ulic Matyi i Przemysłowej budynek z sześcioma naziemnymi kondygnacjami. Jego projekt powstał we współpracy z wrocławskim studiem Maćków Pracownia Projektowa.

Jak powiedział, cytowany w komunikacie, prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, projekt spółki Skanska "diametralnie zmieni fragment Poznania".

"Nowy Rynek wypełni przestrzeń znajdującą się w centrum miasta wielofunkcyjną zabudową, nadając jej zupełnie nowe oblicze i rolę. Projekt ten odpowiada na różne potrzeby nowoczesnych miast – łączy biznes, funkcje mieszkaniowe i społeczne" - dodał.

Skanska podała, że koncepcja Nowego Rynku "odwołuje się do historii Poznania z przełomu XIX i XX w., kiedy nastąpił dynamiczny rozwój terytorialny miasta". Nowy Rynek ma być "miejscem dla biznesu, mieszkańców oraz turystów, a także dostępnym dla wszystkich poznaniaków rynkiem, który będzie sprzyjał spotkaniom, rekreacji i rozrywce".

>>> Czytaj też: Kolejny drapacz chmur w Warszawie. Już wiadomo, kiedy ruszy budowa Skylinera