Epidemia koronawirusa niestety spowolniła przesyłanie danych o zmianach cen mieszkań. Właśnie dlatego Eurostat nie opublikował jeszcze zestawienia na ten temat z II kw. 2020 r. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili jednak poszukać w innych źródłach informacji o cenach nieruchomości mieszkaniowych z ostatnich miesięcy. Dane OECD oraz Europejskiego Banku Centralnego pokazują, że w wielu krajach ceny zakupu mieszkań nie zaczęły spadać zaraz po eskalacji kryzysu gospodarczego. Właśnie dlatego niedawne sygnały z Polski wcale nie powinny dziwić.

W I kw. polskie ceny rosły dwa razy szybciej od średniej …

Najpierw warto przyjrzeć się cenowym statystykom, które obejmują I kw. 2020 r. W przypadku tego okresu, dysponujemy już kompletnymi informacjami, które dotyczą nie tylko krajów Starego Kontynentu. Poniższa tabela bazująca na wynikach analizy OECD oraz Europejskiego Banku Centralnego, przedstawia również zmiany średnich cen metrażu m.in. na terenie USA, Chin, Kanady, Brazylii, Rosji oraz Japonii. Co ważne, są to zmiany nominalne, czyli nieskorygowane o wpływ inflacji.

Jak nietrudno zauważyć, wiele krajów porównywanych w tabeli, na początku 2020 r. wcale nie odnotowało jeszcze spadków cen nieruchomości mieszkaniowych. Po części był to efekt dobrej koniunktury rynkowej ze stycznia oraz lutego 2020 r. Szczególnie ciekawym przykładem wydaje się Rosja, gdzie przez jeden kwartał (IV kw. 2019 r./I kw. 2020 r.) średnia cena lokali i domów nominalnie wzrosła o ponad 9%. Taki wynik nie powinien jednak dziwić zważywszy na wysokie odczyty rosyjskiej inflacji z końca 2019 r.

Zmiana średnich cen mieszkań dotycząca Polski (+3,7% w I kw. 2020 r.) na pewno miała też pewien związek z inflacją. Wynik odnotowany dla naszego kraju okazał się ponad dwa razy większy od średniej dotyczącej wszystkich 38 analizowanych państw. W tej grupie sporym kwartalnym spadkiem wyróżniały się tylko Węgry, gdzie wcześniej cenowe wzrosty były rekordowo duże.

Reklama

Wiosną Turcja biła rekordy dotyczące cenowych podwyżek

Pomimo opóźnień wynikających z epidemii, zaczynają już do nas docierać globalne dane na temat cen mieszkań w drugim kwartale bieżącego roku. Na podstawie tych statystyk OECD i EBC można ocenić, że od kwietnia do czerwca 2020 r. przeciętne ceny lokali oraz domów zmieniały się następująco:

 • Australia - spadek o 1,6%
 • Austria - wzrost o 3,0%
 • Brazylia - wzrost o 0,5%
 • Chiny - wzrost o 0,8%
 • Francja - wzrost o 1,6%
 • Kanada - wzrost o 2,2%
 • Niemcy - wzrost o 1,9%
 • Norwegia - wzrost o 0,8%
 • RPA - wzrost o 0,1%
 • Szwajcaria - wzrost o 0,9%
 • Turcja - wzrost o 7,6%
 • USA - wzrost o 0,8%
 • Wlk. Brytania - spadek o 0,1%

Tym razem uwagę zwraca wysoki wynik Turcji, który był jeszcze większy niż analogiczna zmiana z I kw. 2020 r. (+5,2%). Podobnie jak w przypadku Rosji, spory wpływ na nominalne ceny tureckich mieszkań miała wysoka inflacja. Przez ostatnie osiem miesięcy, ten wskaźnik dotyczący Turcji utrzymywał się na poziomie przekraczającym 10% rocznie. Analityków mogą również interesować wzrosty, które w II kw. 2020 r. znów odnotowano na dwóch największych rynkach mieszkaniowych świata, czyli amerykańskim oraz chińskim. Jeżeli chodzi o USA, to dysponujemy również danymi FED z lipca 2020 roku, które pokazują dalsze wzrosty cen transakcyjnych domów.

Rynekpierwotny.pl

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych OECD i EBC / RynekPierwotny.pl

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 10 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 70 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.