W ostatnich tygodniach nastąpił znaczny wzrost liczby rosyjskich tirów, przekraczających norwesko-rosyjską granicę na przejściu w Storskog w północnej Norwegii, po tym jak UE zamknęła swoje granice dla Rosjan. Lokalne media podają, że wiele ciężarówek utknęło na drogach, na których wciąż panują zimowe warunki.

Natomiast zakaz zawijania rosyjskich statków do norweskich portów ma obowiązywać od 7 maja i nie będzie obejmować kutrów rybackich. Norwegia czerpie korzyści ekonomiczne z rybołówstwa, a rosyjskie kutry dostarczają ryby do norweskich portów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu w norweskim parlamencie nawoływał do zamknięcia norweskich portów dla rosyjskich statków. Rząd Norwegii przekonywał, że decyzja UE o sankcjach "musi zostać dostosowana do norweskich warunków".

Sankcje nie obejmą również arktycznego archipelagu Svalbard, który Norwegia administruje na mocy Traktatu Spitsbergeńskiego. Na jego podstawie Rosja ma na tym obszarze prawo do prowadzenia działalności gospodarczej.

Reklama