Obecność wojsk sojuszniczych na czas manewrów daje "nieformalne i praktyczne" gwarancje bezpieczeństwa w czasie debaty i procesu ubiegania się o członkostwo w NATO – zwracają uwagę komentatorzy.

Ćwiczenia Arrow, odbywające się na obszarze między Turku a Tampere, są jedynymi w tym roku w Finlandii, w których udział biorą wojska pancerne krajów partnerskich. W manewrach uczestniczy ok. 3,5 tys. osób, 150 pojazdów opancerzonych oraz 300 innych pojazdów.

"Nie mogło być lepszego czasu na przybycie zachodnich wojsk pancernych do Finlandii. W ten sposób tworzy się sieć bezpieczeństwa" – pisze dziennik "Ilta-Sanomat".

Zdaniem prezydenta Sauliego Niinisto obecność militarna krajów NATO i ich udział w ćwiczeniach na terenie Finlandii, stanowią element "wszelkich możliwych form pomocy", gdy prawne i oficjalne gwarancje bezpieczeństwa zależą od porozumień parlamentarnych.

Reklama

Na 2022 r. fińskie siły zbrojne mają zaplanowany udział w ponad 60 różnego rodzaju międzynarodowych ćwiczeniach w kraju i zagranicą.

W ćwiczeniach Arrow mają być wykorzystane m.in. czołgi Leopard, Challenger 2, pojazdy bojowe Stryker i CV9035 oraz wozy opancerzone Patria.

Wiosenne manewry Arrow są organizowane od 2016 r. Tegoroczne potrwają do 13 maja.