Podczas spotkania na Kremlu przywódcy Chin i Rosji nazywali się wzajemnie „drogimi przyjaciółmi” – podkreśla Reuters.

Xi jest pierwszym szefem państwa, który spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Putin objął władzę w Rosji w 1999 roku po rezygnacji Borysa Jelcyna i rządzi tam już dłużej niż jakikolwiek wcześniejszy przywódca od śmierci Józefa Stalina – przypomina Reuters.

„Wiem, że w przyszłym roku będą w waszym kraju kolejne wybory prezydenckie" – powiedział Xi na początku spotkania. "Pod silnym przywództwem pana prezydenta Rosja osiągnęła znaczący postęp (…) Jestem przekonany, że lud rosyjski będzie dalej zdecydowanie popierał pana prezydenta”.

Reklama

Gdy słowa te przetłumaczono z mandaryńskiego na rosyjski, Putin spojrzał Xi w oczy i przelotnie się uśmiechnął – zauważa Reuters.

Według tej agencji wszczęta przez Rosję wojna przeciwko Ukrainie jest największym wyzwaniem dla rządów Putina. Rosja poniosła szereg porażek militarnych, a Zachód nałożył na nią najsurowsze sankcje.

Putin powiedział natomiast Xi, że „Chiny poczyniły olbrzymi skok naprzód w rozwoju”. „To wzbudza szczere zainteresowanie na całym świecie i nawet trochę wam zazdrościmy” – powiedział, cytowany przez agencję Reutera.

Wizyta Xi w Moskwie ma według zapowiedzi potrwać do środy. Na wtorek zaplanowano formalne rozmowy przywódców oraz ministrów z obu krajów, a wśród głównych tematów może być współpraca energetyczna i wojskowa – podała agencja Kyodo.

Pekin nie potępił rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i sprzeciwia się sankcjom nakładanym na Moskwę. Chińskie władze zadeklarowały poparcie dla rozmów pokojowych i zawieszenia broni, ale zdaniem ekspertów w obecnej sytuacji byłoby ono korzystne dla Rosji. Władze USA wyrażały obawy, że Chiny będą dostarczać Rosji uzbrojenie.