Ministerstwo spraw zagranicznych Meksyku wyjaśniło, że wniosek dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstw, które znajdują się w zakresie kompetencji MTK. Prokurator Trybunału powinien ocenić, czy należy postawić zarzuty osobie lub osobom odpowiedzialnym, niezależnie od tego, po której byłyby one stronie konfliktu - napisano w komunikacie.

„Jesteśmy zainteresowani poparciem dochodzenia w sprawie wszelkich potencjalnych zbrodni wojennych popełnionych na tym obszarze, niezależnie od tego (…) czy zostały popełnione przez Izraelczyków czy Palestyńczyków, czy w Strefie Gazy, czy na okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu, we Wschodniej Jerozolimie czy też w Izraelu” – oświadczył z kolei szef chilijskiej dyplomacji Alberto van Klaveren.

MTK od 2021 roku prowadzi dochodzenie na okupowanych terytoriach palestyńskich, badając podejrzenia zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości, jakie miały mieć miejsce od 2014 roku. Izrael, który nie jest członkiem MTK, odrzuca jego jurysdykcję.

7 października bojownicy Hamasu przeprowadzili niespodziewany, brutalny atak na Izrael, w czasie którego zabili około 1200 osób, głównie cywilów, a kolejne 253 osoby uprowadzili do Strefy Gazy. Po ataku pojawiły się liczne doniesienia o gwałtach i okaleczaniu ofiar.

Reklama

W odpowiedzi Izrael rozpoczął intensywne bombardowania Strefy Gazy oraz wojskową operację lądową na tym terytorium. Działania izraelskiej armii wywołują coraz większe zaniepokojenie na świecie w związku z dużą liczbą ofiar cywilnych, w tym dzieci. Według podporządkowanych Hamasowi władz medycznych Strefy Gazy zginęło blisko 25 tys. osób.

MSZ Meksyku oświadczyło, że uważnie obserwuje sprawę wniesioną niedawno przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) przez RPA. Kraj ten złożył do MTS skargę na Izrael, zarzucając mu "akty ludobójstwa wobec narodu palestyńskiego w Strefie Gazy". MSZ Izraela nazwało te oskarżenia oszczerstwem, które „odrzuca z obrzydzeniem”.

Zarówno MTS, jak i MTK, zajmują się sprawami dotyczącymi podejrzeń ludobójstwa. MTS rozwiązuje spory pomiędzy krajami, natomiast MTK prowadzi postępowania przeciwko osobom podejrzanym o zbrodnie – wyjaśniła agencja Reutera.(PAP)