- Niemcy naciskają Iran na rozmowy w sprawie konfliktu z Izraelem
- Europa wzywa Iran do rozmów o programie nuklearnym
- Irański program nuklearny jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy i Izraela
- Iran nie może stanowić żadnego zagrożenia dla regionu, dla państwa Izrael ani dla Europy
- Niedziela jest trzecim dniem wzajemnych izraelsko-irańskich ostrzałów
Niemcy naciskają Iran na rozmowy w sprawie konfliktu z Izraelem
Przebywający w Arabii Saudyjskiej Wadephul oznajmił, że podejmuje starania na rzecz deeskalacji konfliktu między Izraelem a Iranem. Ocenił też, że Teheran nie wykorzystał wcześniej okazji, aby rozpocząć konstruktywne rozmowy - przekazała agencja Reutera.
Od kwietnia USA i Iran przeprowadziły pięć rund negocjacji o porozumieniu, które miałoby ograniczyć irański program nuklearny w zamian za zniesienie części sankcji nałożonych na stronę irańską. MSZ Omanu powiadomiło w sobotę o odwołaniu kolejnej rudny rozmów, zaplanowanej na niedzielę. Teheran przekazał, że po rozpoczęciu izraelskich ataków te negocjacje nie mają sensu. Waszyngton sygnalizował, że chce kontynuować rokowania.
Europa wzywa Iran do rozmów o programie nuklearnym
"Mam nadzieję, że to nadal możliwe. Niemcy, razem z Francją i Wielką Brytanią, są gotowe. Oferujemy Iranowi natychmiastowe negocjacje w sprawie programu nuklearnego. Mam nadzieję, że (oferta) zostanie przyjęta" - oświadczył w niedzielę minister Wadephul.
Irański program nuklearny jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy i Izraela
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noel Barrot oświadczył w niedzielę, że irański program nuklearny jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy i Izraela. Wyraził przekonanie, że jedynym sposobem uniknięcia eskalacji konfliktu izraelsko-irańskiego jest dyplomacja.
W wywiadzie dla radia RTL szef MSZ powiedział, że "na tym etapie" Francja nie zmobilizowała swoich środków wojskowych, aby pomóc Izraelowi w przechwytywaniu irańskich rakiet wymierzonych w jego terytorium.
W piątek prezydent Emmanuel Macron mówił, że Francja mogłaby uczestniczyć "w operacjach ochrony i obrony" Izraela w przypadku "odwetu" ze strony Teheranu za izraelskie naloty na jego terytorium. Jak jednak zastrzegł, Paryż zdecyduje się na ten krok tylko wówczas, jeśli będzie w stanie to uczynić.
Iran nie może stanowić żadnego zagrożenia dla regionu, dla państwa Izrael ani dla Europy
"Kluczowym warunkiem wstępnym złagodzenia konfliktu jest to, że Iran nie może stanowić żadnego zagrożenia dla regionu, dla państwa Izrael ani dla Europy" - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.
Niedziela jest trzecim dniem wzajemnych izraelsko-irańskich ostrzałów
Izrael rozpoczął w piątek nad ranem zmasowane ataki na Iran, twierdząc, że ich celem są obiekty nuklearne i wojskowe. Premier Izraela Benjamin Netanjahu mówił tego dnia, że Iran ma wystarczającą ilość wzbogaconego uranu, by zbudować dziewięć bomb atomowych. Iran nazwał atak "deklaracją wojny" i odpowiedział wysłaniem dronów i pocisków balistycznych w kierunku Izraela.
Niedziela jest trzecim dniem wzajemnych izraelsko-irańskich ostrzałów. Od piątku zginęło co najmniej 13 osób w Izraelu, a także - według mediów - co najmniej 140-150 w Iranie.