"Nowa jakość w sile obronnej"

"Ta rakieta, która jest nową generacją wyprodukowanych w Iranie pocisków manewrujących, jest obecnie poddawana testom i będzie stanowić nową jakość w sile obronnej Iranu" - przekazała agencja.

Agencja Reutera przypomina, że informację tę podano w okresie, w którym wzrosły napięcia w relacjach między Teheranem i Waszyngtonem. W lipcu Stany Zjednoczone wysłały dodatkowo myśliwce F-35 i F-16 oraz okręt wojenny na Bliski Wschód w celu monitorowania kluczowych dróg wodnych w regionie po tym, jak Iran w ostatnich miesiącach przejmował zagraniczne statki w Zatoce Perskiej. Na początku sierpnia przedstawiciele administracji USA poinformowali, że żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej mogą wkrótce pływać na statkach handlowych, by bronić ich przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki.

Reklama

Ponadto w ubiegłym tygodniu irańskie władze poinformowały, że posiadają nowe okręty uzbrojone w pociski rakietowe o zasięgu 600 km. Okręty zaprezentowano w czasie ćwiczeń u wybrzeży położonej w Zatoce Perskiej wyspy Abu Musa, jednej z trzech kontrolowanych przez Iran, do których prawa roszczą sobie Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Broń chemiczna

Na początku sierpnia izraelskie Centrum Badań i Edukacji Alma opublikowało raport, który ostrzega, że Iran dąży do przejęcia kluczowych części syryjskiego przemysłu obronnego, w tym produkcji broni chemicznej.

W raporcie napisano też, że reżim w Damaszku dysponuje obecnie szerokim "potencjałem chemicznym" i traktuje zapasy broni chemicznej jako gwarancję swojego przetrwania. Rezerwy tej broni mogą przynieść istotne korzyści Iranowi.(PAP)