Z opublikowanego we wtorek raportu Ministerstwa Finansów wynika, że wydatki wojskowe rządu centralnego wzrosną w tym roku do 1,67 biliona juanów (231 miliardów dolarów).

Chiński przywódca Xi Jinping wyznaczył rok 2027, jako ostateczny termin, w którym chińska armia ma stać się „siłą światowej klasy”. Jednak rosną wątpliwości, czy ten cel zostanie osiągnięty. Powodem utrudnień spowalniających realizację ambicji Xi ma być korupcja.

Dziennik Armii Ludowo-Wyzwoleńczej podał, że kraj będzie kontynuować walkę z „trudną i przedłużającą się wojną z łapówkarstwem”. Informacja pojawiła się oficjalnej gazecie Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej po tym, jak sektorem obronnym wstrząsnęła seria nagłych zmian personalnych.

Reklama
ikona lupy />
Wydatki Chin na obronę / Bloomberg

Fala dymisji na najwyższych szczeblach w chińskim wojsku

W ostatnich miesiącach bez żadnych wyjaśnień zmieniono ministra obrony oraz dwóch generałów Sił Rakietowych, które zarządzają chińską bronią nuklearną. Czołowe organy polityczne wyrzuciły także kilku innych wysokich rangą wojskowych.

Wcześniej Bloomberg News podał, że wywiad USA wskazał, że do gruntownych czystek w wojsku doszło po tym, jak odkryto, że powszechne łapówkarstwo utrudniało modernizację armii, na której zależy Xi.

Chińska armia trawiona jest przez korupcję

Korupcja w Siłach Rakietowych i w całym przemyśle obronnym była powszechna. Dlatego według amerykańscy urzędników prawdopodobieństwo, że Xi będzie rozważał poważniejsze działania wojskowe w nadchodzących latach, jest mniejsze niż miałoby to miejsce w przypadku, gdyby chińska armia nie była trawiona przez korupcję.

Prognozowany wzrost budżetu obronnego oznacza, że w dalszym ciągu będzie on wynosić jedynie około 1,2 proc. PKB, czyli poniżej rocznego celu wynoszącego 2 proc., jaki NATO wyznacza państwom członkowskim.

Skutki modernizacji armii są mizerne, mimo że wydatki Chin na chińską armię rosły co roku o co najmniej 6,6 proc. przez ostatnie trzydzieści lat. Chociaż analitycy twierdzą, że rzeczywista kwota przeznaczana na zbrojenia znacznie przekracza oficjalną sumę, częściowo dlatego, że nie uwzględniono wydatków na badania i rozwój.

Ponadto, poza budżetem centralnym, także prowincje Chin wnoszą niewielki wkład w wydatki na obronność.

Siła chińskiej armii

Pod względem liczby statków Chiny posiadają obecnie największą flotę na świecie i powiększają ją o lotniskowce. Chiny, wraz z USA i Rosją, to jedyne kraje produkujące myśliwce piątej generacji. W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone stwierdziły, że Chiny zwiększają swoje zdolności wojskowe w przestrzeni kosmicznej w tempie, które określono jako „zapierające dech w piersiach”.

Przedstawiając we wtorek raport z prac na otwarcie corocznego spotkania legislacyjnego w Pekinie, chiński premier Li Qiang powiedział, że rząd jest zdeterminowany, aby przygotować wojsko do walki.

Niepewna sytuacja międzynarodowa

Chiny zwiększają wsparcie finansowe dla swoich sił zbrojnych w obliczu utrzymujących się napięć militarnych z USA, zwłaszcza w sprawie Tajwanu.

Od sierpnia 2022 r. Pekin dwukrotnie przeprowadził duże ćwiczenia wokół demokratycznie rządzonej wyspy liczącej 23 miliony mieszkańców. Powodem tych manewrów, które w rzeczywistości miały być demonstracją siły, było spotkanie przywódczyni Tajwanu, prezydent Tsai Ing-wen, z czołowymi amerykańskimi politykami.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy czasami biorą udział w napiętych starciach z chińskimi samolotami i statkami na Morzu Południowochińskim. Jesienią ubiegłego roku Stany Zjednoczone i Chiny opublikowały materiały wideo, w których oskarżały się wzajemnie o prowokacyjne lub nieprofesjonalne działania jednostek wojskowych na akwenie wód Morza Południowochińskiego, które Pekin w dużej mierze uważa za własne.

W zeszłym tygodniu chińska państwowa gazeta Global Times stwierdziła, że nadchodzące zwiększenie budżetu obronnego jest uzasadnione, wskazując na napięcia na Morzu Południowochińskim i Cieśninie Tajwańskiej.