Zapowiedź neutralności pod względem emisji CO2 do 2060 roku, ogłoszona niedawno przez przywódcę ChRL Xi Jinpinga, zmusza planistów do rewizji projektów i uwzględnienia radykalnych środków ochrony klimatu w nowym pięcioletnim planie rozwoju gospodarczego na lata 2021-2025.

Komentatorzy zwracają uwagę, że wpływ na decyzje związane z planem będzie miała również pandemia Covid-19 i eskalacja napięć w relacjach z USA.

Opracowanie i wykonanie nowego planu pięcioletniego będzie kluczowe dla uniknięcia przez Chiny tzw. pułapki średniego dochodu, czyli trudności z podnoszeniem produktywności i przesuwaniem ciężaru rozwoju gospodarczego na sektory o wyższej wartości dodane – ocenia agencja Reutera.

„Chiński rząd wzywał do zmiany modelu rozwoju od wielu lat, ale sądzimy, że nadchodzące pięć lat będzie szczególnie ważne, zarówno politycznie, jak i gospodarczo” – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs, odnosząc się do plenum KC w Pekinie.

Plan na lata 2021-2025 będzie pierwszym zestawem konkretnych wytycznych, mających na celu osiągnięcie lansowanej przez Xi wizji „wielkiego nowoczesnego państwa socjalistycznego” do 2035 roku. Do tego czasu Chiny mają się stać globalnym liderem m.in. w dziedzinie innowacji technologicznych – przypomina japoński tygodnik „Nikkei Asian Review”.

Reklama

Chińscy przywódcy prawdopodobnie zdecydują się na niższe cele wzrostu gospodarczego niż w poprzednim planie z lat 2016-2020. Rządowe think tanki i ekonomiści zalecali cel średniego wzrostu PKB w granicach 5-6 proc. rocznie – podał Reuters, powołując się na anonimowe źródła zbliżone do dyskusji.

Nowy plan pięcioletni zostanie najprawdopodobniej formalnie zatwierdzony i ogłoszony na kolejnej sesji chińskiego parlamentu w pierwszej połowie 2021 roku.