W wywiadzie dla radia Cope, odpowiedzialna w centrolewicowym rządzie za sprawy gospodarcze Calvino wyjaśniła, że w związku z potrzebą kolejnych wydatków gabinet Sancheza skłania się ku redukcji kosztów administracji publicznej.

Zapowiedziała, że w projekcie budżetu na 2021 rok wprowadzona zostanie propozycja tymczasowego wstrzymania podwyżek dla pracowników administracji publicznej.

Wicepremier zaznaczyła, że wysokie wydatki państwa m.in. na ochronę miejsc pracy oraz pomoc dla firm, aby mogły być kontynuowane muszą oprzeć się na “sprawiedliwym systemie podatkowym”. Dodała, że w jej rozumieniu polega on na tym, iż “zarabiający mniej płacą mniej, a zarabiający więcej – więcej”.

Calvino oświadczyła, że pomimo “reaktywowania” gospodarki kraju w trzecim kwartale 2020 roku i notowanym wzroście gospodarczym, trudno jej resortowi precyzyjnie prognozować ekonomiczną sytuację w kraju w najbliższych miesiącach.

Reklama

“Nasza gospodarka ożywia się, ale aby utrzymać tendencję wzrostową niezbędne jest skuteczne kontrolowanie ognisk zakażenia koronawirusem” - podkreśliła wicepremier.

Od początku września w Hiszpanii utrzymuje się wysoka dobowa liczba nowych infekcji SARS-CoV-2, przekraczająca 7 tys. przypadków. Pomiędzy wtorkiem a środą zanotowano 8864 zakażenia.

Marcin Zatyka (PAP)