"Z wyjątkami związanymi z misjami służby publicznej, wszystkie miejsca, biznesy czy usługi otwarte dla publiczności będą zamknięte o godzinie 18:00" - powiedział Castex podczas konferencji prasowej.

Premier poinformował także, że od wszystkich podróżnych przybywających do Francji spoza Unii Europejskiej wymagany będzie negatywny test na koronawirusa.

Zdaniem Castexa sytuacja epidemiczna we Francji jest "pod kontrolą", ale "krucha", a niepokój wzbudza "pojawienie się nowych, bardziej zaraźliwych szczepów" koronawirusa.

Jeszcze bez kolejnego lockdownu

Premier Francji Jean Castex poinformował w czwartek, że na razie nie jest przewidziany trzeci lockdown w kraju z powodu Covid-19, ale może on zostać wprowadzony "bezzwłocznie" w przypadku "pogorszenia się sytuacji epidemicznej".

"Jeśli w najbliższych dniach zaobserwujemy silne nasilenie epidemii, będziemy musieli bezzwłocznie zdecydować o kolejnych obostrzeniach" - powiedział Castex.

Premier zapowiedział też, że od 25 stycznia studenci pierwszego roku studiów będą mogli wznowić zajęcia na swoich uczelniach w małych grupach. Dodał, że w ramach strategii powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach przeprowadzane będzie miesięcznie co najmniej milion testów na koronawirusa.