Według Kazuhiro Doi, wiceprezesa Nissan Research and Advanced Engineering, firma, która w Jokohamie rozpocznie próbną usługę przy użyciu pojazdu opartego na modelu Nissan Serena, do roku 2027 roku zamierza uruchomić program transportu pasażerów z użyciem autonomicznych pojazdów w całym kraju.

Testowy program będzie uruchomiony w rejonie Minato Mirai w Jokohamie. W testach weźmie udział 20 pojazdów Nissan Serena, które zamiast kierowcy, wyposażone będą w system monitorowania bezpieczeństwa.

„Japonia stoi przed poważnym problemem związanym z transportem, który w przyszłości będzie jeszcze większy” – powiedział Doi. Ze względu na zmniejszającą się i starzejącą się populację, brakuje podmiejskich usług taksówkowych i autobusowych. „Może nadejść czas, kiedy nie będzie już kierowców”.

Reklama

Wątpliwości związane z pojazdami autonomicznymi

Program Nissana pojawia się w obliczu rosnących obaw związanych z pojazdami autonomicznymi. W grudniu jednostka autonomicznych pojazdów Cruise firmy General Motors zwolniła kadrę kierowniczą najwyższego szczebla po incydencie, w którym jeden z jej samochodów uderzył i ciągnął pieszego na odległość 20 stóp w San Francisco. Honda Motor podała w wątpliwość wcześniej ogłoszony plan, który zakładał, we współpracy z GM, rozmieszczenie samochodów autonomicznych w centrum Tokio do początku 2026 roku.

Japońskie ministerstwo transportu utworzyło komitet do współpracy z samorządami lokalnymi i innymi zainteresowanymi stronami w celu stworzenia podstaw do wprowadzenia na drogi pojazdów autonomicznych.

ikona lupy />
Autonomiczny pojazd próbny Nissana / Bloomberg / Tsuyoshi Inajima/Bloomberg

Od 2018 roku Nissan prowadzi testy pojazdów autonomicznych, korzystając ze swoich samochodów Leaf, w Jokohamie, Namie, Fukushimie i Londynie.