"Jest podpisane porozumienie, jest podpisana karta grupy, są złożone wnioski do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Organizujemy struktury z tego wynikające. Uważam, że najwyżej w ciągu kilkunastu dni, miesiąca odbędą się spotkania grup statutowych z zakreśleniem obszarów współdziałania. Takim realnym terminem uruchomienia w pełni tej struktury (holdingu - PAP) jest 1 stycznia 2023 roku" - powiedział Mamiński.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie PKP SA powołało Grupę PKP na zasadach holdingu pod koniec kwietnia tego roku.

Reklama

Wtedy to Mamiński nie wykluczał, że w przyszłości w ramach holdingu tworzona będzie wspólna polityka zatrudnieniowo-płacowa.

PKP SA od kilku lat pracuje nad utworzeniem struktury holdingowej w grupie. W kwietniu 2018 roku prezes Mamiński tłumaczył, że powołanie holdingu pozwoli przede wszystkim na usprawnienie organizacji i wspólnych działań.

"Jest wiele rzeczy, które możemy robić wspólnie, poczynając od strategii poprzez zakupy, wspólną politykę informacyjną, wspólną politykę finansową czy działania marketingowe" - mówił wtedy prezes.

Według Mamińskiego, na utworzeniu holdingu skorzystają też pasażerowie, gdyż łatwiejsze będzie stworzenie wspólnej oferty przewoźników wchodzących w jego skład.

Obecnie Grupa PKP składa się ze spółki matki - Polskich Kolei Państwowych SA oraz dziewięciu spółek zależnych: PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo, PKP Informatyka, PKP TELKOL, Kolejowe Zakłady Łączności, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Xcity Investment i CS Natura Tour. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski