Wanat w rozmowie z PAP podkreślił, że kolej w całej Polsce jest obecnie na etapie intensywnej rozbudowy.

„Aktualnie trwa proces modernizacji i podnoszenie standardów na polskiej kolei. Dzięki temu będziemy mieć na torach m.in. zdecydowanie większe prędkości. Wszystkie modernizowane obecnie linie pozwalają osiągać 160 km/h i więcej. Te prędkości będą przede wszystkim na tych głównych szlakach, które łączą najważniejsze miasta w Polsce” - zaznaczył.

3 mld złotych dla Podkarpacia

Wiele inwestycji jest również prowadzonych na Podkarpaciu. Jak podał Wanat, wartość wszystkich inwestycji realizowanych w regionie z Krajowego Programu Kolejowego to 3 mld zł. W jego ocenie większość została już zrealizowana.

Reklama

„Kluczowym punktem była modernizacja stacji Rzeszów Główny. Zrealizowaliśmy również elektryfikację linii 71. Ważnym elementem było wznowienie ruchu pociągów na linii 25 na odcinku Padew-Mielec-Dębica” – wyliczył dyrektor w PKP PLK.

Natomiast do realizacji są zaplanowane kolejne inwestycje, w tym m.in. rewitalizacja linii 108 na południu województwa na odcinku Jasło-Nowy Zagórz czy tzw. trójkąt sandomierski.

Rzeszów z koleją

Wanat przypomniał, że w regionie budowana jest także Podkarpacka Kolei Aglomeracyjna, która powstaje wokół Rzeszowa. W ramach tej inwestycji powstanie w sumie 14 nowych przystanków kolejowych, a także nowa linia kolejowa do lotniska w Jasionce.

„To będzie strategiczne połączenie dla lotniska, z którego korzystać będą nie tylko mieszkańcy aglomeracji, ale w związku z sytuacją międzynarodową, ta linia będzie stanowiła możliwość transportów towarowych” – zaznaczył.

Towary na tory

Wanat zwrócił uwagę, że infrastruktura kolejowa na Podkarpaciu jest ważna nie tylko dla ruchu pasażerskiego, co pokazał ostatni rok i liczba uchodźców, którzy skorzystali z pociągów, ale kolej staje się coraz ważniejsza dla transportu towarów.

„A właśnie Podkarpacie, Przemyśl a następnie Rzeszów są pierwszymi punktami zarówno dla ruchu pasażerskiego jak i towarowego, który jedzie z Ukrainy. Dlatego przykładamy dużą uwagę do inwestycji w tym województwie” – zadeklarował Wanat. Dodał przy tym, że region staje się też coraz ważniejszym punktem międzynarodowej wymiany towarowej.

Krajowy Program Kolejowy jest dokumentem, w którym zawarto ponad 240 kolejowych projektów inwestycyjnych o wartości prawie 77 mld zł.

Autor: Wojciech Huk