Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

W Internecie pożyczysz pieniądze taniej niż w banku

28 września 2009, 03:00
  • 1
  • Drukuj

W ciągu roku rynek tzw. pożyczek społecznościowych, które można zaciągnąć na portalach internetowych, urósł 14-krotnie do 27 mln zł. Nic dziwnego - realne oprocentowanie takich pożyczek waha się od 16 do 20 proc., a według analityków to mniej niż w większości banków.Rynek pożyczek społecznościowych w Polsce dopiero raczkuje. Trzy firmy, które uruchomiły platformy umożliwiające kontakt między dwiema stronami transakcji, mówią jednak o gwałtownym wzroście zainteresowania.

– W ostatnim roku obroty na naszym serwisie wzrosły 14-krotnie i dzisiaj wartość udzielonych za naszym pośrednictwem pożyczek sięgnęła 12,6 mln zł – mówi Dorota Janik z serwisu Kokos.pl.

Na czym to polega? Użytkownicy pożyczają sobie nawzajem pieniądze, a serwisy są tylko platformą, na której odbywa się to w formie aukcji. Wystawca aukcji, osoba, która potrzebuje pieniędzy, informuje, ile chce pożyczyć i jakie oprocentowanie proponuje. Na jej ofertę odpowiadają osoby, które są gotowe udzielić pożyczki.

Platformy pożyczkowe dbają o bezpieczeństwo transakcji. Zdaniem ekspertów serwis Finansowo.pl powiela model sprawdzony na Allegro. Pożyczkobiorcy budują swoją wiarygodność i dopiero po jakimś okresie, po kilku mniejszych pożyczkach, mogą pożyczać większe kwoty.

– Nie wszystkich klientów banki chcą teraz obsługiwać i tacy często trafiają do nas. Jeśli ktoś im zaufa, to mogą pożyczyć pieniądze – mówi właściciel portalu Rafał Agnieszczak.

Na serwisie Kokos.pl osoba, która chce uzyskać pożyczkę, jest dokładnie prześwietlana.

– Sprawdzamy, jak spłacała swoje zadłużenie w InfoMonitorze, Krajowym Rejestrze Długów, Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej i w Związku Banków Polskich. Jeśli ktoś nie ma żadnego zadłużenia, to dostaje zieloną gwiazdkę. Jeśli jest zadłużenie, dostaje czerwoną, ale to nie dyskwalifikuje, bo to inwestorzy decyzją, czy udzielą pożyczki – mówi Dorota Janik.

Jeszcze dokładniejszej weryfikacji można się spodziewać z serwisie Smava.pl.

– Sprawdzamy dowód osobisty pożyczkobiorcy i zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu, weryfikujemy je, dzwoniąc do pracodawcy. Sprawdzamy, czy pożyczkodawca widnieje na listach nierzetelnych kredytobiorców i sprawdzamy jego zdolność kredytową. Ustalamy, jaki procent jego dochodu jest przeznaczany na aktualne zobowiązania. Jeśli ten wskaźnik przekracza 67 proc., to nie można aktywować swojego konta na naszej platformie – mówi Przemysław Mościcki prezes Smava.pl.

Sposób sprawdzania wiarygodności jest więc podobny jak w bankach, ale osoby pożyczające komuś swoje pieniądze mogą czuć się bezpieczniej.

Sposób weryfikacji pożyczkobiorców przekłada się na odsetek zagrożonych pożyczek. O ile Smava informuje, że stanowią one tylko 5 proc. wszystkich udzielonych, o tyle w Kokosie ten współczynnik rośnie do 8–10 proc., a na Finansowo.pl do ok. 15 proc.

Bardzo różne jest też oprocentowanie. Jeśli pożyczkobiorca jest bardzo wiarygodny, to może zapłacić ok. 10 proc. w skali roku. Najczęściej jest jednak znacznie drożej. Realne oprocentowanie waha się od 16 do 20 proc.

– To atrakcyjne oprocentowanie, bo jest niższe niż realna stopa w większości banków – mówi Paweł Majtkowski, analityk Finamo.

Klient, który chce pożyczyć pieniądze w serwisach pożyczkowych, powinien być bardzo ostrożny, bo mogą się pojawić dodatkowe opłaty. Tylko Finansowo.pl nie pobiera żadnych opłat.Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
  • 1
  • Drukuj

Najnowsze komentarze:

  • Gość2010-04-24 17:17

    acww furniture sets american of martinsville contract furniture american home furniture going out of business american furniture warehouse thorton apt furniture store nyc antiques furniture kitchen table set ashley furniture current promotions ashley furniture grocery rebate ashley furniture financing specials ashley furniture financing offers ashley furniture showroom nj ashley furniture home store credit ashley furniture hours of operation ashley furniture warehouse sale kirkwood ashley furniture weekly circular ashley furniture weekly sale ashleys furniture store hours auer house furniture baby and kids first furniture houston baby furniture stores in orange county

Forsal.pl | Najnowsze artykuły

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze