"W ostatnim okresie Wierzyciele otrzymali informacje, ile PBG planuje wygenerować operacyjnie na obsługę układu, ile na ten cel przeznaczone zostanie z dezinwestycji i dywidend z Rafako. Uwzględnione w tym są kontrakty z segmentu gazu ziemnego, jak i energetycznego. Również dezinwestycje będą istotną częścią źródeł spłaty, w tym sprzedaż projektów deweloperskich PBG Dom i PBG Erigo, czy Ministerski Kompleks na Ukrainie" - powiedziała Banaszak Filipiak na spotkaniu z dziennikarzami.

Członek zarządu PBG Bożena Ciosk wskazała, że w szacunkach wartości wierzytelności spółki jest bufor wobec danych lipcowych na poziomie 2,776 mld zł, które obejmują m.in. zobowiązania warunkowe (tj takie, które nie muszą się ziścić). "Obecnie szacowany poziom wierzytelności wynosi ok. 3 mld zł" - powiedziała Ciosk.

Zaznaczyła, że w momencie, kiedy zostanie zatwierdzona ostateczna lista wierzytelności, sąd zdecyduje o głosowaniu nad układem. "Aktualnie postępowanie prowadzone w sądzie upadłościowym jest na etapie rozpatrywania sprzeciwów. Pierwsze posiedzenia będą we wrześniu" - dodała członek zarządu.

Do spółki wpłynęła informacja dotycząca 21 sprzeciwów zgłoszonych przez 16 wierzycieli. Ponadto, spółka złożyła 7 sprzeciwów do listy wierzytelności z uwagi na konieczność zaktualizowania kwot. "Wśród sprzeciwów jest również sprzeciw Hydrobudowy co do uznania wierzytelności na kwotę prawie 1,9 mld zł. Sprzeciw głównie dotyczy uznania wierzytelności wynikających z poręczeń spółki, a ujętych już na liście, głównie jako wierzytelności instytucji finansowych" - powiedziała też Ciosk.

Reklama

Równolegle toczy się kwestia umowy restrukturyzacyjnej, która - jak zaznaczyli przedstawiciele firmy - jest fundamentem do zawarcia układu.

"Jej podpisanie będzie kluczowym krokiem do zawarcia układu. Chcielibyśmy to zrobić jak najszybciej. Projekt umowy restrukturyzacyjnej wraz z propozycjami układowymi, które przedstawiliśmy uwzględniają uwagi wierzycieli, ich oczekiwania, jak również możliwości spółki. Obecnie czekamy na uwagi i komentarze wierzycieli" - podsumowała wiceprezes spółki.

PBG w ramach układu planuje wyemitować ponad 700 mln akcji do objęcia przez wierzycieli po cenie emisyjnej 2 gr. w ramach konwersji części zadłużenia.

PBG przedstawiło propozycję układu, która przewiduje, że po wejściu w życie układu wierzyciele układowi będą mieć ok. 75% akcji. PBG zwołał na dzień 30 września NWZ w celu poddania pod głosowanie projektów uchwał, które posłużą realizacji propozycji układowych.

PBG S.A. w upadłości układowej świadczy specjalistyczne usługi w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw. Prowadzoną działalność wykonuje jako generalny realizator, uczestnik konsorcjum lub podwykonawca w zakresie: projektowania, wykonawstwa, remontów, eksploatacji i serwisu w obszarach: wydobycia i przesyłu gazu ziemnego i ropy naftowej oraz magazynowania gazu ziemnego i paliw (LNG, LPG, C5+ oraz CNG).