Szwecja-Sztokholm

Szwecja, Sztokholm

źródło: ShutterStock

Wynika z niego, że rosyjska aktywność wywiadowcza nasilała się w ubiegłym roku wraz z zaostrzaniem się konfliktu ukraińskiego. Obejmowała ona najróżniejsze dziedziny od obronności, polityki i ekonomii po technikę, osiągnięcia badawcze oraz działalność politycznych uchodźców. Funkcjonariusze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, mając status dyplomatyczny, starali się kupić np. produkty przemysłu obronnego, których eksport jest zakazany. Próbowali też werbować współpracowników wśród obywateli szwedzkich. 

>>> Czytaj też: Ukraina pełna szpiegów. Kijów nie radzi sobie z rosyjskim wywiadem

Według raportu kontrwywiadu, istnieją potwierdzone informacje o działaniach w Syrii w szeregach organizacji terrorystycznych 150 obywateli i mieszkańców Szwecji. Rok wcześniej było ich 75. W walkach w Syrii - według tych danych - zginęło 35 Szwedów

Prezentujący raport zastępca szefa SÄPO Johan Sjöö poinformował, że kontrwywiad nawiązuje kontakt ze wszystkimi powracającymi z Syrii. Gdy można im zarzucić, że popełnili przestępstwa lub, że kontynuują zakazaną działalność, grożą im sprawy sądowe.